Wybrane wydarzenia w ramach programów przygotowywanych przez
Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury
Wcześniejsze relacje z naszych działań znajdą Państwo w zakładce Archiwum
Wernisaż w Siedlęcinie
W czerwcu br. miało miejsce niezwykłe wydarzenie kulturalne w Siedlęcinie k. Jeleniej Góry, gdzie Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury zorganizowało wernisaż swojej wystawy w pięknych, średniowiecznych komnatach Wieży Książęcej. Tematyka obrazów prezentowanych podczas tego wydarzenia była niezwykle zróżnicowana – od abstrakcji po pejzaże, każdy znalazł coś dla siebie.
Wspaniałe otoczenie Wieży Książęcej sprawiło, że wernisaż cieszył się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających, którzy mieli okazję podziwiać prace artystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu. Była to doskonała okazja do spotkania ze sztuką, wrażliwością i osobistą interpretacją dzieł naszych artystów.
W historycznych wnętrzach Wieży, tradycyjnie zarezerwowanych dla eksponatów związanych z historią regionu, obrazem nowoczesnej sztuki prezentowanej przez lokalnych twórców, było to zaskakujące połączenie dawnej i współczesnej kultury.
Dla wielu odwiedzających wernisaż stanowił unikalne doświadczenie, pozwalające na chwilę oderwania się od codzienności i przeniesienie w świat wyobraźni artystycznej. Pejzaże malowane na płótnach oddawały piękno otaczającej przyrody, podczas gdy abstrakcje zachęcały do refleksji nad formą i kolorem. Dzięki takiemu spotkaniu można było dostrzec różnorodność podejść i technik artystycznych, a jednocześnie poczuć ducha tego magicznego miejsca.
Wyróżnione zostały obrazy Alicji Fiedler, szczególnie portret Madonny, który został umieszczony w dawnej kaplicy obiektu, abstrakcje Joanny Tworkowskiej, czy kubistyczne obrazy Tomasza Kocińskiego. Jednak wszystkie obrazy innych autorów objęte były atencją zwiedzających.
Współczesna sztuka ma to do siebie, że każdy może znaleźć w niej coś dla siebie – od abstrakcyjnych obrazów, które pozostawiają pole do własnej interpretacji, po realistyczne pejzaże, które przenoszą nas w inne miejsca i czasy. Wystawa w Siedlęcinie była doskonałym przykładem tego, jak szeroki zakres tematyczny i stylistyczny może przybierać sztuka współczesna.
Wernisaż Wrocławskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Siedlęcinie był wspaniałą okazją do prezentacji prac artystycznych. Dzięki takiemu wydarzeniu możemy lepiej zrozumieć świat sztuki i docenić talent naszych lokalnych artystów. Mam nadzieję, że kolejne wystawy Stowarzyszenia będą równie udane i inspirujące dla wszystkich miłośników sztuki.
„Co się liczy” Bronisław Wojciechowski
„Co się liczy” – to tytuł ostatniego tomiku poetyckiego Bronisława Wojciechowskiego. I ten tomik został nam zaprezentowany na spotkaniu autorskim w dniu 26 czerwca br. Bronisław Wojciechowski jak zwykle przygotował nam prawdziwą ucztę duchową . Jego wiersze są przepełnione uczuciami do drugiego człowieka, do najbliższych, melancholią wynikłą z nieubłaganego upływu czasu, swoistym podsumowaniem własnej drogi życiowej. Poeta przez lata prezentujący nam tomiki poetyckie przyzwyczaił odbiorców do wsłuchiwania się w jego osobistą filozofię oglądu świata zarówno zewnętrznego, otaczającego nas, jak i tego ukrytego w głębi duszy i serca. Z ogromną przyjemnością wysłuchaliśmy ostatnich utworów Bronisława Wojciechowskiego, tym bardziej, że zwyczajowo już, ubarwił spotkanie muzycznym wykonaniem niektórych wierszy. Dziękujemy za spotkanie, za podzielenie się swoją twórczością. Życzymy Bronkowi wielu następnych tomików i tak udanych spotkań z nami.
Harenda Jana Kasprowicza
Wszyscy członkowie naszego Stowarzyszenia wiedzą, że Alicja Fiedler jest ogromną miłośniczką gór wszelakich, Tatr szczególnie oraz piewcy skalnego Podhala – Jana Kasprowicza. Z tej miłości powstał pomysł spotkania, którego bohaterem będzie ten poeta, a jedyną osobą odpowiednią na prelekcję jest właśnie Alicja Fiedler. Finał zamysłu miał miejsce 12 czerwca br.
„Alicja Fiedler zaprasza na spotkanie z Janem Kasprowiczem na Harendę”.
Ala wprawnie i z uczuciem przeprowadziła nas poprzez meandry życiowych losów chłopskiego poety, jego twórczości i przez pokoje jego ukochanej , tatrzańskiej siedziby -Harendy.
Obejrzeliśmy interesujące zdjęcia wnętrza domu Kasprowicza i wysłuchaliśmy wybranych wierszy.
Po raz któryś już przekonaliśmy się jak bardzo warto robić takie spotkania i przybliżać, wręcz przywracać pamięć tych wartościowych twórców minionych epok. Okazuje się, że dzieje polskiej literatury kryją w sobie tyle ciekawych, nieznanych nam faktów, anegdot i tajemnic, że możemy słuchać o nich wciąż i wciąż. Dziękujemy Alicji Fiedler za przygotowanie tego ciekawego spotkania.
Spod znaku litery „P”
W dniu 5 czerwca w sali Rady Osiedla Gajowice odbyło się wyjątkowe spotkanie z Leokadią Wieczorek, która podzieliła się swoimi doświadczeniami z okresu II wojny światowej oraz działalnością na rzecz represjonowanych przez III Rzeszę. Pani Leokadia, która jako dziecko przeżyła trudności pracy przymusowej w gospodarstwie rolnym na terenie III Rzeszy, po wojnie poświęciła się niesieniu pomocy innym represjonowanym. Za jej zaangażowanie i aktywną pracę społeczną została wielokrotnie odznaczona, między innymi Złotym Medalem „Za zasługi dla Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę” i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Warto podkreślić, że Leokadia Wieczorek otrzymała również Nagrodę Wrocławia za swoje zasługi na rzecz miasta i jego mieszkańców. Uchwała o przyznaniu nagrody została podjęta przez Radę Miejską Wrocławia VIII kadencji na sesji w marcu 2024 roku. Działalność Leokadii Wieczorek jest nie tylko ważna dla historii, ale także inspirująca dla wszystkich, którzy pragną działać na rzecz innych i przeciwdziałać wszelkim formom represji.
„Leśna” najnowszy tomik Izabeli Bill
Wydarzenie, które miało miejsce 29 maja w sali Rady Osiedla Gajowice było niezwykłym spotkaniem literackim. Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury zorganizowało promocję najnowszego tomiku poezji Izabeli Bill „Leśna”. Autorka podzieliła się z publicznością kilkunastoma poruszającymi wierszami, które poruszały tematykę natury, miłości i życia codziennego.
W przerwach między recytacją wierszy, atmosferę urozmaiciła oprawa muzyczna Elżbiety Kołodziejczyk, która zaśpiewała kilka piosenek przy akompaniamencie gitary. Całe wydarzenie było nie tylko okazją do zapoznania się z twórczością Izabeli Bill, ale także do przeżycia wspaniałych chwil artystycznych.
Ponieważ tego dnia obchodziła swoje urodziny, nie mogło zabraknąć życzeń, prezentów i tradycyjnego śpiewania „sto lat” dla jubilatki. Całe spotkanie było pełne wzruszeń, radości i inspirujących momentów, które na długo pozostaną w pamięci uczestników.
„Mama czyli …” o etosie matki w literaturze oraz naszym życiu
Matka – jedna z najważniejszych osób w życiu każdego z nas. Jak co roku, 26 maja, szczególnie ciepło wypowiadamy się o niej gdyż jest to Dzień Matki. Tradycją naszego Stowarzyszenia jest poświęcenie Matce spotkania literackiego : ”Wspomnienia o matce”. Rozmawiamy o naszych mamach, wspominamy je, czytamy utwory, które jej poświęciliśmy. Ale także sięgamy do skarbnicy dzieł poetów całego świata. Tych, którzy potrafili ubrać swoje uczucia do matki w mistrzowskie strofy. I jak co roku kończymy to spotkanie wzruszeni i przepełnieni pamięcią odległych dni naszego dzieciństwa. Powrót do krainy czasu już przeszłego jest nam potrzebny, gdyż zabiegani w codzienności nie mamy czasu na takie chwile. Dziękujemy za piękne spotkanie.
Czesława Miłosza opisywanie rzeczywistości
Senat Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2024, Rokiem Czesława Miłosza. Dla naszego Stowarzyszenia jest to okazja do spotkania z twórczością naszego noblisty. Tego ,jakże trudnego, zadania podjęła się Zofia Zelman, która przez dwa miesiące studiowała nie tylko dzieła pisarza ale także biografie i pisma krytyczno-literackie. Wyniki tej pracy przedstawiła nam w dniu 15 maja br. „Czesława Miłosza opisywanie rzeczywistości”. Bohater spotkania okazał się twórcą wszechstronnym a jego życie równie ciekawe jak dzieła. Zosia Zelman z ogromną erudycją i znajomością tematu opowiedziała nam po prostu o wielkim pisarzu i jego dziełach. Całość została zilustrowana odpowiednio dobranymi zdjęciami. Ponieważ nasi muzycy, jak się okazało, również sięgali do wierszy Czesława Miłosza – to mieliśmy okazje wysłuchać czterech wybranych utworów muzycznych. Serdecznie dziękujemy Zosi Zelman za trud, który włożyła w przygotowanie tak bardzo interesującego spotkania i za przybliżenie nam kolejnej ważnej postaci literatury polskiej.
Dzień Zwycięstwa
8 maja świat obchodzi Dzień Zwycięstwa dla pamięci jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości. My postanowiliśmy także uczcić to święto, jednak w szerszym kontekście historycznym. „Polska i Polacy na szlakach do niepodległości” to tytuł pogadanki, a właściwie gawędy historycznej wygłoszonej przez Teresę Stąpór. Majowe święto jest jednym z elementów układanki zdarzeń, które doprowadziły do odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Spotkanie zostało uzupełnione pokazem zdjęć ważnych postaci historycznych, zdarzeń ostatniego dwustu-lecia oraz wysłuchaniem wybranych pieśni powstańczych i niepodległościowych. Jeszcze długo po zakończeniu prelekcji przybyli dzielili się swoimi przemyśleniami na ten temat, wspomnieniami zarówno swoimi jak i rodzinnymi. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym wydarzeniu.
Śladami Mickiewicza
W dniu 24 kwietnia br. w sali Rady Osiedla Gajowice odbyło się wydarzenie zorganizowane przez Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury. Spotkanie poświęcone było jednemu z najwybitniejszych polskich poetów, Adamowi Mickiewiczowi, a jego prowadzącymi były Janina Gajewska i Irena Dobrzańska.
Prelekcja „Śladami Mickiewicza” przybliżyła uczestnikom życie i twórczość naszego wielkiego wieszcza. Dzięki prezentacji zdjęć i opowieści o zesłaniu i losach Mickiewicza na obczyźnie, zgromadzeni mogli poznać bliżej sylwetkę tego niezwykłego artysty.
W trakcie prelekcji poruszono wiele ważnych tematów związanych z życiem Mickiewicza, jego relacjami z otoczeniem oraz wpływem, jaki wywarł na polską kulturę. Uczestnicy mieli okazję zgłębić nie tylko twórczość wieszcza, ale także poznać bardziej osobistą stronę jego życia.
Atmosfera była bardzo serdeczna i kulturalna, co sprawiło, że wszyscy uczestnicy mogli w pełni cieszyć się wydarzeniem.
Dziękujemy Janinie Gajewskiej i Irenie Dobrzańskiej za wspaniałą prelekcję oraz wszystkim uczestnikom za aktywny udział w dyskusji.
Kiedy Ty mówisz Odra – spotkanie z Ryszardem Sławczyńskim
17 kwietnia, Sala Rady Osiedla Gajowice stała się miejscem ciekawego wydarzenia, które zorganizowało Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury. Specjalnym gościem spotkania był Ryszard Sławczyński, który opowiedział zgromadzonym o rzece Odrze i jej literackiej historii.
Ryszard Sławczyński – historyk, animator kultury, publicysta, podróżnik, miłośnik Odry, popularyzator kultury Kresów Wschodnich. Założyciel i redaktor naczelny Oficyny Wydawniczej Akwedukt, dyrektor Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu.
Pan Ryszard poruszył wiele fascynujących tematów związanych z Odrą, prezentując zarówno fakty historyczne, jak i literackie dzieła inspirowane tą rzeką. Jednym z głównych punktów programu było pokazanie filmu dokumentalno-artystycznego „Odra, poezja rzeki”, który powstał na podstawie antologii wierszy zatytułowanej „Kiedy Ty mówisz Odra”. Książka ta dedykowana jest pamięci marynarzy odrzańskich i zawiera wiersze 146 autorów, których twórczość związana jest z Odrą. Zakresem czasowym antologia obejmuje aż 500 lat.
Film „Odra, poezja rzeki”, reżyseria i scenariusz Stanisław Melski, Anna Maria Fusaro, pomysł i narracja Ryszard Sławczyński, producent: Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, rok produkcji: 2021, czas projekcji: 30 min.
Podczas spotkania nie zabrakło także wątków historycznych, zwłaszcza tych dotyczących tematów kresowych. Dyskusja, która wywiązała się między uczestnikami, była bardzo rozbudowana i angażująca. Wspólna pasja do literatury oraz fascynacja historią sprawiły, że spotkanie było niezwykle udane i inspirujące dla wszystkich obecnych.
Ryszard Sławczyński zaprezentował się jako znakomity mówca i pasjonat tematu, potrafiący nie tylko przekazać wiedzę, ale także zainspirować innych do odkrywania piękna i bogactwa literatury.
Wydarzenie zorganizowane przez Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury okazało się więc nie tylko ciekawą lekcją historii i literatury, ale także doskonałą okazją do dzielenia się pasją i refleksji na temat rzeki Odry i jej znaczeniu w kulturze i ekonomii polskiej.
A ja ciągle w drodze – Alicja Fiedler
Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury zebrało gości na prezentację autorską tomiku poetyckiego „A ja ciągle w drodze” Alicji Fiedler.
W dniu 10 kwietnia sala Rady Osiedla Gajowice stała się miejscem magicznego spotkania z literaturą i muzyką, dzięki inicjatywie Wrocławskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Tym razem w centrum uwagi znalazł się najnowszy tomik poetycki Alicji Fiedler zatytułowany „A ja ciągle w drodze”.
Goście zgromadzeni na tym wyjątkowym spotkaniu mieli przyjemność uczestniczyć w prezentacji nowego tomiku Alicji Fiedler, która osobiście zaprezentowała swoje wiersze. „A ja ciągle w drodze” to zbiór poezji, który porusza tematykę podróży zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej, odkrywając tajemnice świata i ludzkiego serca.
Alicja Fiedler przeniosła słuchaczy w świat emocji, marzeń i refleksji. Jej słowa poruszały tematy uniwersalne, dotykając istoty ludzkiego doświadczenia i przemawiając do serc obecnych na spotkaniu.
Nie zabrakło także muzyki na tym wydarzeniu. Alicja Lewandowska zagrała na flecie poprzecznym, tworząc niezwykłą harmonię między słowem a muzyką. Przerywniki muzyczne stanowiły doskonałe dopełnienie prezentacji poetyckiej, dodając głębi i emocji całemu wydarzeniu.
Atmosfera spotkania była niesamowicie poruszająca. Goście słuchali wierszy z zachwytem i skupieniem.
Spotkanie zakończyło się owacjami dla obu pań: Alicji Fiedler i Alicji Lewandowskiej, które świadczyły o uznaniu i wdzięczności słuchaczy za niezwykłą prezentację. Wydarzenie to pozostawiło niezapomniane wrażenia oraz głęboką refleksję nad pięknem słowa i dźwięku.
Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury kolejny raz udowodniło, że sztuka ma moc łączenia ludzi i otwierania serc na nowe doświadczenia. Z niecierpliwością czekamy na kolejne inspirujące wydarzenia organizowane przez to stowarzyszenie, które przyniosą nam więcej magicznych chwil i artystycznych inspiracji.
Wielki Wybuch – Krzysztof Czaja
4 kwietnia w Klubie Muzyki i Literatury odbył się wieczór autorski Krzysztofa Czai, podczas którego pisarz prezentował swoją najnowszą powieść „Wielki wybuch”. Wydarzenie było niezwykle emocjonujące i inspirujące dla wszystkich obecnych.
Po przywitaniu gości zostały odczytane trzy fragmenty z książki, zapraszające słuchaczy do podróży przez świat wyobraźni autora.
Następnie głos zabrała pani prof. dr hab. Dorota Heck z Uniwersytetu Wrocławskiego, która podzieliła się swoimi refleksjami na temat filozoficznych dyskusji bohaterów, nauk ścisłych oraz konwencji dyskursywnej obecnych w powieści.
Prof. Stanisław Bereś również wziął udział w spotkaniu, nawiązując do twórczości pisarza Stanisława Lema oraz Witkacego, co dodatkowo wzbogaciło dyskusję o literaturze i filozofii.
Na zakończenie wieczoru wszyscy zainteresowani mieli okazję nabyć egzemplarz książki z autografem autora, co stanowiło doskonałą pamiątkę z tego wyjątkowego wydarzenia.
Całość spotkania została zarejestrowana kamerami, co umożliwiło widzom z różnych części kraju uczestnictwo w wydarzeniu poprzez relację na żywo w internecie. Atmosfera była niesamowicie pozytywna, a publiczność nagrodziła autora burzliwymi oklaskami, co świadczyło o ogromnym uznaniu dla jego pracy i talentu.
Wieczór autorski Krzysztofa Czai był zdecydowanie udanym wydarzeniem, które dostarczyło wielu emocji i inspiracji zarówno dla samego autora, jak i dla wszystkich obecnych na spotkaniu. Mamy nadzieję, że kolejne takie wydarzenia będą równie interesujące i inspirujące dla wszystkich miłośników literatury.
Wielkanoc w WSTK
W dniu 27 marca w sali Rady Osiedla Gajowice odbyło się spotkanie zorganizowane przez Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury przed Świętem Wielkanocy.
Atmosfera była bardzo serdeczna i rodzinna, nie zabrakło poezji, literatury oraz pysznych smakołyków jak jajeczko i żurek, pojawiła się także baba wielkanocna.
Na spotkaniu Zosia Zelman przekazała piękne życzenia wszystkim uczestnikom.
„Nasze cienie zatańczą” – wieczór autorski Romany Więczaszek
Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury po raz kolejny zorganizowało wyjątkowe wydarzenie, które miało miejsce 20 marca w sali Rady Osiedla Gajowice. Wieczór autorski Romany Więczaszek, na którym został przedstawiony nowy tomik poezji pt.: „Nasze cienie zatańczą”, przyciągnął liczne grono miłośników kultury i poezji.
Postać Romany została z wielką pasją i zaangażowaniem przedstawiona przez Zofię Zelman. Przerywnikiem do wprowadzenia nastroju były również występy muzyczne Alicji Lewandowskiej, która zagrała piękne utwory na flecie poprzecznym, oraz Albina Zalewskiego, który przy akompaniamencie gitary zaśpiewał piosenki.
Wieczór minął w nostalgicznym nastroju, przy świecach, pięknych i mądrych słowach, które poruszały serca obecnych gości. Atmosfera była niezwykle ciepła i przyjazna, co sprawiło, że spotkanie okazało się prawdziwym sukcesem.
Przybyli goście mieli okazję poznać twórczość Romany Więczaszek, odkrywając jej głębokie przesłanie i emocjonalne oddziaływanie. Spotkanie było także doskonałą okazją do refleksji nad życiem, miłością i trudnościami, z jakimi zmaga się każdy z nas. Doskonale to podsumowała w swoim wystąpieniu na tym spotkaniu pani Urszula Benka – doktor nauk humanistycznych.
Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury kolejny raz udowodniło, że potrafi stworzyć wydarzenie, które porusza, inspiruje i pozostaje w pamięci na długo. Dzięki takim inicjatywom miasto staje się bogatsze o wartościową kulturę i sztukę, która dotyka serc i umysłów wszystkich obecnych.
Wieczór autorski Romany Więczaszek był niezwykłym przeżyciem dla wszystkich uczestników i na pewno jeszcze długo będzie wspominany jako wyjątkowy moment pełen emocji i wzruszeń. Kolejne wydarzenia organizowane przez Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury z pewnością będą równie inspirujące i niezapomniane.
„Mój przyjaciel ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski”
Dzisiaj, 06 marca 2024 roku, Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury miało zaszczyt gościć Pana Wojciecha Rohatyna-Popkiewicza. W związku z niedawnym odejściem śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, Pan Wojciech opowiedział nam o ks. Tadeuszu i przedstawił jego dorobek wydawniczy. Okazało się, że ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oprócz publikacji historycznych, czy o tematyce kresowej, pisał także poezję. Alicja Fiedler odczytała dwa piękne i przejmujące wiersze ks. Tadeusza. Całość wspomnieniowej opowieści Pana Wojciecha, uwieńczył film, którego pomysłodawcą był ks. Tadeusz, a realizacji podjęła się ekipa wrocławskiej TV. Stąd wspólny wyjazd obu panów do Armenii, rodzinnej ziemi ks. Tadusza. Film opowiedział jakże trudną i tragiczną historię narodu Ormiańskiego oraz ukazał wyjątkowe piękno tego kraju. Zasłuchani w opowieści i zapatrzeni w armeńskie krajobrazy nie mogłiśmy odżałować, że czas spotkania dobiegł końca. Składamy Panu Wojciechowi Rohatynowi-Popkiewiczowi ogromne i serdeczne podziękowanie za wspaniałe spotkanie.
Dziedzictwo
otrzymałem w spadku ormiańską duszę
lwowski akcent kresowy patriotyzm
ukraińską tęsknotę za Bogiem
białoruski dworek protoplasty Marcina
i jego przyjaźń z żydowskim rabinem
trwogę przed tatarskim zagonem
ślady po rosyjskiej nahajce
obóz przejściowy na wołoskiej ziemi
wspomnienie węgierskich honwedów
to całe dziedzictwo bogate i trudne
pomoże mi być Polakiem
co żyjąc w łacińskiej kulturze
zachowa obywatelstwo Wschodniej Europy
Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Siła kobiecości – życie i twórczość Tamary Łempickiej
Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury już po raz kolejny zaskoczyło swoich sympatyków niezwykłym wydarzeniem, które odbyło się 28 lutego w sali Rady Osiedla Gajowice. Tym razem tematem spotkania było życie i twórczość jednej z najbardziej utalentowanych polskich malarek – Tamary Łępickiej.
Prelekcję na temat „Siła kobiecości – życie i twórczość Tamary Łempickiej” poprowadziła Teresa Stąpór, która wyreżyserowała dla uczestników spotkania prawdziwą podróż w czasie po życiu artystki. Bogata w ciekawostki historia Tamary Łępickiej została przedstawiona nie tylko poprzez słowa, ale także za pomocą licznych zdjęć, które ukazywały różne etapy jej życia oraz ewolucję jej twórczości.
Tamara Łępicka była postacią niezwykle barwną i niezwykle utalentowaną. Jej prace zyskały uznanie nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim za granicą, co było niezwykłym osiągnięciem dla kobiety w tamtych czasach.
Spotkanie zorganizowane przez Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury okazało się być niezwykle udane. Sala Rady Osiedla Gajowice była pełna entuzjastów sztuki, którzy z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji.
Wydarzenie to było doskonałą okazją do poznania historii niezwykłej artystki oraz do zanurzenia się w świat sztuki i kultury. Dzięki inicjatywie Wrocławskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, uczestnicy mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat polskiego malarstwa oraz docenić wkład kobiet w sztukę.
Mamy nadzieję, że takie inicjatywy będą kontynuowane, aby promować wartościową sztukę oraz przybliżyć publiczności historię wybitnych polskich artystów. Dziękujemy wszystkim za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu!
Haiku
W dniu 21 lutego, w sali Rady Osiedla Gajowice odbyło się wyjątkowe wydarzenie zorganizowane przez Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury. Na spotkaniu miały miejsce warsztaty haiku, podczas których uczestnicy mieli okazję poznać tajniki tego japońskiego gatunku poezji.
Spotkanie poprowadził Tomasz Kociński, który wprowadził uczestników w świat krótkich, ale wymagających form haiku. Atmosfera była przyjazna i pełna kreatywności – każda osoba została zachęcona do napisania jednej linijki haiku. Następnie kartki z zakrytym tekstem były przekazywane sąsiadom, którzy musieli dokończyć wiersz.
Odczytywanie pełnych haiku przyniosło wiele radości i śmiechu, ponieważ każdy miał inny sposób interpretacji i podejście do tworzenia poezji. Uczestnicy spotkania zostali również poproszeni o napisanie kilku haiku na dowolny temat jako zadanie domowe na kolejne zajęcia.
Warsztaty haiku okazały się nie tylko świetną zabawą, ale także doskonałą okazją do rozwijania swoich umiejętności literackich i wyrażania siebie poprzez poezję. Dzięki zaangażowaniu i pasji uczestników, spotkanie było pełne inspiracji i nowych pomysłów.
Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury z pewnością zorganizuje kolejne spotkania i warsztaty, aby promować kulturę i sztukę wśród mieszkańców miasta. Haiku to tylko jedno z wielu działań, które mogą przyczynić się do tworzenia wspólnoty oraz rozwijania pasji i zainteresowań. Zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach i odkrywania magii poezji haiku!
Sypie biały puch
Kiedy będzie mój czas
Czas sie już skończył
Błysnął rubinem
Drzewa kładą cienie
Czas spacerowy
Serce wzruszone
Słodki smak na języku
Wracam do domu
Czas się zatrzymał
wszyscy mają go w sobie
Lecz ten mu umknął
Wolno pada deszcz
Znowy nie zadzwonił
Czeka miłości
Ogryziona kość
Ciało usycha marne
Złote promienie
Miłość niejedno ma imię
Spotkanie poetyckie w sali Rady Osiedla Gajowice, zorganizowane przez Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury, było wyjątkowym wydarzeniem, które odbyło się w Walentynki, 14 lutego. Członkowie stowarzyszenia mieli okazję podzielić się swoimi wierszami o tematyce miłosnej, tworząc klimat pełen emocji i romantyzmu.
Wieczór rozpoczął się od losowania miłosnych sentencji znanych pisarzy, ich czytania a następnie wierszy autorstwa członków stowarzyszenia. Każdy z nich przedstawił swoje utwory, które niosły za sobą przesłanie miłości, tęsknoty i wszystkich innych aspektów związanych z tym, najpiękniejszym uczuciem. Wiersze były pełne różnorodności, od romantycznych i melancholijnych, po bardziej porywające i pełne ekspresji. Wszystkie jednak tak samo dotykały serca słuchaczy.
Po części poświęconej twórczości lokalnych poetów, przyszedł czas na odczytanie wierszy znanych polskich poetów, którzy także ukazali miłość w swojej najbardziej subtelnej formie. Wiersze takich mistrzów jak Krzysztof Kamil Baczyński, Czesław Miłosz czy Konstanty Ildefons Gałczyński zostały zaprezentowane w doskonały sposób, oddając całą ich głębię i piękno.
Atmosfera spotkania była niezwykle przyjemna i pełna ciepła. Słowa poetyckie wypełniały salę, przywołując różnego rodzaju uczucia i refleksje. Wszyscy obecni na spotkaniu mogli delektować się każdym z wierszy, a także podziwiać różnorodność stylów i perspektyw, jakie przyniosły ze sobą prezentowane utwory.
Nie brakło również momentów wzruszenia, gdy wiersze poruszały najskrytsze struny duszy. Niektóre utwory przywoływały dawne wspomnienia, inne poruszały ważne tematy społeczne. Były też takie, które skłaniały do odważniejszego patrzenia na świat i szukania miłości wszędzie dookoła.
Po zakończeniu spotkania wszyscy uczestnicy wrócili do swoich domów w doskonałych nastrojach. Wieczór ten pozostawił po sobie ślad w sercach i umysłach obecnych na nim osób. Było to wydarzenie, które przypomniało o sile słowa i magii poezji, jednocząc wszystkich tych, którzy mają odwagę odkryć swoje najgłębsze emocje w wierszach.
Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury zadbało o niezapomniane wydarzenie, które niewątpliwie zostanie w pamięci uczestników na długo. Spotkanie poetyckie, wypełnione tak piękną tematyką miłosną, nie tylko dostarczyło ogromnej dawki inspiracji, ale również umożliwiło wszyskim obecnym dzielenie się swoimi myślami i uczuciami.
Tego wieczoru miłość była obecna w każdym słowie, tworząc magiczną atmosferę, która pozostanie jako cenny skarb w sercach tych, którzy mieli okazję uczestniczyć w tym niezwykłym spotkaniu.
Jedwabny Szlak – Pakistan
Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury, wraz z zaproszoną Gabrielą Orłowską, zorganizowało wydarzenie, które miało miejsce 07 lutego w sali Rady Osiedla Gajowice. Spotkanie pt.”Jedwabny Szlak – Pakistan”, było nie tylko ciekawą prelekcją, ale przede wszystkim okazją do poznania tradycji, kultury i życia mieszkańców tego egzotycznego kraju.
Gabriela Orłowska, która jest pasjonatką odkrywania nowych miejsc, podzieliła się swoimi wrażeniami z podróży do Pakistanu. Jej barwne opowieści, wsparte pięknymi i udanymi zdjęciami, zachwyciły wszystkich obecnych. To niecodzienne spotkanie było okazją do poszerzenia horyzontów i poznania innej kultury, która może być tak różna, a jednocześnie fascynująca.
Prelekcja skupiała się na różnorodności kulturowej Pakistanu. Podróżniczka opowiadała o tradycji, zwyczajach, religii oraz rozmaitych aspektach codziennego życia Pakistańczyków. Starała się przekazać swoją fascynację tym niezwykłym miejscem i skłonić słuchaczy do wyobraźni podróży w egzotyczne rejony. Ta opowieść była pełna osobistych anegdot i emocji. Podczas omawiania różnych aspektów życia Pakistańczyków, były poruszone również tematy takie jak rytuały religijne, tradycyjna kuchnia, a także społeczność artystyczną, która tworzy oryginalne dzieła sztuki wykorzystujące lokalne techniki i motywy. Nie zabrakło także informacji o znanych zabytkach.
Uczestnicy spotkania dokładnie wsłuchiwali się w opowieści Gościa o Pakistanie. Wielu z obecnych zaraz po prelekcji zadawało pytania i wyrażało swoje zdziwienie, interesując się szczegółami podróży.
Niespodzianką były przyniesione przez członka WSTK, filokartystę Stanisława Chmurę, i podczas prelekcji przedstawione pocztówki z różnych rejonów Pakistanu.
Niewątpliwie spotkanie z Gabrielą Orłowską było niezwykle udane. Dzięki jej pasji i zaangażowaniu udało się nam poznać Pakistan z zupełnie innej perspektywy. Wydawać by się mogło, że świat jest tak ogromny i różnorodny, jednak to właśnie takie wydarzenia pokazują nam, jak wiele fascynujących miejsc czeka na naszą eksplorację.
Dzięki takim inicjatywom Wrocławskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury możemy poszerzać nasze horyzonty, uczyć się o innych kulturach i czerpać inspirację do własnych podróży. Warto brać udział w tego typu wydarzeniach, które potrafią otworzyć nasze umysły na świat pełen różnorodności.
Trudno oprzeć się zaproszeniu do podróży przez tak inspirujące opowieści. Wydarzenie to na pewno zmotywuje wiele osób do samodzielnego poznawania świata i odkrywania nieznanych miejsc. Przygoda czeka na nas wszędzie, wystarczy tylko otworzyć oczy i poszukać jej w najmniej oczywistych miejscach.
Rodzina Kossaków
31 stycznia w sali Rady Osiedla Gajowice odbyło się wyjątkowe wydarzenie zorganizowane przez Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury. Spotkanie, które przyciągnęło liczne grono miłośników historii sztuki, było poświęcone rodzinie Kossaków. W trakcie prelekcji prowadzonej przez Tereę Stąpór, zgromadzeni zostali przybliżeni do fascynującej historii tej żyjącej od pokoleń artystycznej rodziny.
Teresa Stąpór podzieliła się z uczestnikami spotkania niezwykłymi ciekawostkami dotyczącymi życia członków rodziny Kossaków. Przywołała na pierwszy plan słynnych malarzy, takich jak Juliusz, Wojciech, Jerzy, Zofia oraz ich potomków, którzy swoje ślady zostawili w świecie sztuki.
Prelegentka z pasją opowiadała o życiu i twórczości każdego z członków rodziny Kossaków. Przedstawiła portrety wielu znakomitych postaci, z których każda inna historia skrywała w sobie. Przeplatając fakty i anegdoty, Teresa Stąpór zaprezentowała obraz wielkiego talentu, ciężkiej pracy i oddania sztuce, które towarzyszyły członkom rodziny Kossaków na ich artystycznej drodze.
Elementem prelekcji była ogromna ilość zdjęć, które ukazały publiczności wyjątkowy wgląd w prywatne życie i twórczość Kossaków. Pokaz slajdów, na którym prezentowane były zarówno ich najważniejsze dzieła, jak i fotografie rodzinne, stworzył pełniejszy obraz tej fascynującej rodziny artystów.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Wrocławia. Sala Rady Osiedla Gajowice była pełna po brzegi, a atmosfera była niezwykle przyjazna i pełna pasji do sztuki.
Organizatorzy wydarzenia, Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury, mogą pochwalić się udanym eventem. Prelekcja prowadzona przez Teresę Stąpór na temat rodziny Kossaków okazała się strzałem w dziesiątkę dla wszystkich miłośników sztuki i historii. Dzięki temu spotkaniu można było zgłębić nie tylko życie i twórczość Kossaków, ale także polski dorobek artystyczny.
To wyjątkowe wydarzenie było okazją do podziwiania nie tylko talentu członków rodziny Kossaków, ale także poznania ich życiowych historii. Spotkanie w sali Rady Osiedla Gajowice na długo pozostanie w pamięci uczestników, którzy mieli okazję być świadkami tego fascynującego spotkania z historią i sztuką.
Spotkajmy się we Lwowie
W dniu 25 stycznia br., w sali Rady Osiedla Gajowice, odbyło się ciekawe wydarzenie, zorganizowane przez Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury. Spotkanie, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem lokalnej społeczności, było okazją do poznania historii miasta Lwów.
Prelekcja była poprowadzona przez Alicję Fiedler, pasjonatkę miasta Lwowa. Początkowo zostaliśmy zapoznani z krótką historią tego magicznego miejsca. Słuchacze usłyszeli o bogatej przeszłości Lwowa, jego wpływie na polską kulturę oraz związki z naszym krajem.
Następnie, Alicja Fiedler poprowadziła nas w wirtualny spacer po ulicach Lwowa za pomocą prezentacji fotograficznej. Dzięki temu mogliśmy podziwiać architekturę, zabytki oraz malownicze krajobrazy miasta. Każde zdjęcie było opatrzone komentarzem, który dodawał dodatkowego uroku prezentacji.
Podczas spotkania, nie mogło zabraknąć również uczty dla uszu – kilka piosenek związanych tematycznie ze Lwowem zostało specjalnie wybrane i odtworzone. Słowa utworu „Lwów jest w nas” przeniosły nas w magiczne miejsce, dając możliwość jeszcze głębszego wczucia się w atmosferę miasta.
Sala Rady Osiedla Gajowice była wypełniona po brzegi gośćmi, którzy przybyli na to wydarzenie z ciekawością i chęcią poszerzenia swojej wiedzy o historii Lwowa.
Wydarzenie okazało się niezwykle udane. Organizatorzy z Wrocławskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury z pewnością mogą być dumni z sukcesu spotkania. Dzięki takim inicjatywom, mieszkańcy miasta mają okazję poszerzać swoją wiedzę, uczestnicząc w interesujących wykładach i prezentacjach.
Spotkanie w sali Rady Osiedla Gajowice było jednym z wielu ciekawych wydarzeń organizowanych przez Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury. Dzięki naszej pracy, mieszkańcy Wrocławia mają dostęp do różnorodnych kulturalnych i edukacyjnych wydarzeń, które wzbogacają ich życie i umożliwiają odkrywanie nowych pasji.
Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko z niecierpliwością czekać na kolejne intrygujące wydarzenia organizowane przez Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury.
Co nas zdobi, co nas szpeci
17 stycznia br., w sali Rady Osiedla Gajowice odbyło się spotkanie „Co nas zdobi, co nas szpeci” zorganizowane przez Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury. Na to wydarzenie przybyło liczne grono miłośników mody.
Głównym punktem programu tego wieczoru była prelekcja prowadzona przez Joannę Tworkowską, która podzieliła się swoją wiedzą na temat najnowszych trendów w modzie męskiej i damskiej. Jej prezentacja była niezwykle interesująca i prowokowała do dyskusji na temat nowoczesnych stylów i unikalnych wyborów w dziedzinie ubioru.
Podczas wykładu, uczestnicy mieli okazję zobaczyć również niezwykłe fotografie przedstawiające męską i damską modę w różnych kontekstach. Zdjęcia te stanowiły doskonałe uzupełnienie wykładu, ilustrując różnorodność stylów oraz unikalne podejście do mody, które panuje współcześnie.
Jednak to nie wszystko, co przygotowała prowadząca na to spotkanie. Kilku członków stowarzyszenia postanowiło przebrać się w modne ubrania, aby pokazać publiczności różnorodność i kreatywność w dziedzinie mody. Ich fantastyczne stroje odzwierciedlały najnowsze trendy. To było niezwykłe widowisko, które podkreśliło indywidualność i ekspresję.
Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Wszyscy obecni byli zachwyconych spotkaniem oraz możliwością poznanie najnowszych trendów w modzie.
Spotkanie zakończyło się przyjemnym czasem na dyskusję, podczas której uczestnicy mieli okazję dzielić się swoimi pomysłami oraz doświadczeniami. Było to idealne miejsce do wymiany inspiracji w dziedzinie mody.
Joanna Tworkowska zapewniła uczestnikom tego wydarzenia niezapomniane wrażenia oraz wspaniałą dawkę inspiracji. Spotkanie to stanowiło doskonałą okazję do poszerzenia wiedzy na temat mody oraz do wyrażenia siebie poprzez unikalne ubrania i styl. To dowód na to, że Wrocław jest miastem, w którym kultura odgrywa ważną rolę, a moda jest niezwykle istotnym elementem życia społecznego.
Haiku
W dniu 10 stycznia w sali Rady Osiedla Gajowice odbyło się niezwykłe wydarzenie zorganizowane przez Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury. Spotkanie poświęcone było warsztatom literackim, tematem było haiku, które przyciągnęły miłośników poezji.
Na samym początku spotkania wszyscy uczestnicy zostali przywitani przez prowadzącego, Tomasza Kocińskiego.
Odbyła się krótka prelekcja, podczas której została przedstawiona historia oraz techniki pisania haiku. Na slajdach pokazano, że jest to tradycyjny japoński wiersz składający się z trzech wersów o ścisłym rygorze podziale sylab. Haiku często opisuje naturę i chwile ulotne, a jego celem jest wywołanie w czytelniku emocji i refleksji.
Po prelekcji przyszedł czas na czytanie wybranych haiku. Uczestnicy mieli możliwość zaprezentować swoje własne wiersze. Atmosfera w sali była niesamowita – każde haiku wywoływało różne uczucia i poruszało głębokie tematy.
Wydarzenie to, zorganizowane przez Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury, było nie tylko okazją do nauki i rozwoju umiejętności pisania haiku, ale również do spędzenia miłego czasu wśród pasjonatów poezji.
Haiku jest formą poezji, która pozwala nam spojrzeć na świat w nowy sposób. Dzięki takim warsztatom możemy poszerzyć nasze horyzonty i odkryć piękno w codziennych drobiazgach. Cieszymy się, że Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury zorganizowało tę niezwykłą okazję dla wszystkich miłośników haiku i poezji.
Jednak prawdziwą niespodzianką było zakończenie spotkania. W duchu zabawy, każda osoba napisała linijkę haiku i przekazała kartkę sąsiadowi, ale z zakrytym tekstem. Następnie czytaliśmy te wiersze na głos, co przyniosło wiele śmiechu i radości. Była to doskonała okazja do podzielenia się swoją kreatywnością i poczuciem humoru z innymi uczestnikami. Oto kilka przykładów:
Gonię za światłem
Na spotkaniu wieczorem
Złota klamka u drzwi
Miło być razem
Noc rozbrzmiewa drżeniem
Port jest już blisko
Jak kwitnie miłość
Zielonooka głębia
Ziemia jest niebieska
Czas się zatrzymał
wszyscy mają go w sobie
Lecz ten mu umknął
Odjechał smutny
Zboża łan migocze
Głodny nie będę
Perlista woda
Są inne formy życia
Grono przyjaciół
Włoskie podróże Tomasza Kocińskiego – Ferrara
Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, jak wygląda życie w niezwykłym mieście Ferrara?
6 grudnia Tomasz Kociński odkrył tajemnice tego urokliwego miejsca podczas swojej prelekcji w ramach cyklu „Włoskie podróże – Ferrara”
Miasto to bogate jest w historię, kulturę i sztukę. Zaskakuje swoją architekturą, a przepiękna atmosfera sprawia, że można poczuć się jak w bajce. Była to podróż do średniowiecznych i renesansowych Włoch, zwiedziliśmy renesansowe pałace, wąskie uliczki, które prowadzą do tajemniczych miejsc.
Podczas prelekcji pokazane i opowiedziane były fascynujące miejsca do odwiedzenia, takie jak zamek Estense, Katedra św. Jerzego czy malownicze bulwary otaczające miasto. Była mowa również o słynnym Uniwersytecie Ferrary, który był kolebką wielu talentów, a w którym również kształcił sie Mikołaj Kopernik.
Wirtualna wycieczka po Ferrarze skończyła się pytaniami i dyskusją na temat kultury włoskiej.
Zapraszamy niebawem na kolejne odkrywanie niezwykłych miejsc.
Aleksander hr. Fredro
Uchwałą Senatu Rzeczpospolitej Polskiej patronami roku 2023 zostali m.in.: Wisława Szymborska i Aleksander hr. Fredro.
Z tej okazji Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury zorganizowało w naszym klubie spotkanie poświęcone osobie i twórczości Aleksandra hr. Fredry. Bogato ilustrowaną pogawędkę o ciekawych dziejach Fredry oraz ponadczasowych aspektach jego twórczości, prowadziła Teresa Stąpór.
Słuchacze dowiedzieli się o dziwnych kolejach życia hrabiego Aleksandra, jego związkach z Wrocławiem, losach jego potomków i wielu innych faktów związanych z tą osobą. Usłyszeliśmy o międzynarodowym szlaku historycznym tropami Fredry obejmującym 16 miejscowości po obu stronach granicy polsko-ukraińskiej; o tym z jakiego powodu hrabia odwiedził Wrocław i gdzie znajduje się w naszym mieście fragment kciuka pisarza. Takie spotkania przybliżają, znane wyłącznie z kart historii i szkolnych lekcji, wielkie postaci naszej literatury. Spotkanie urozmaiciło odczytanie trzech znanych wierszy komediopisarza: „Małpa w kąpieli”, „Osiołkowi w żłoby dano” oraz „Paweł i Gaweł”. Zainteresowani tematem uczestnicy spotkania prosili o możliwość obejrzenia w klubie ekranizacji z 1966 roku pamiętnika czasów napoleońskich Aleksandra Fredry „Trzy po trzy”. Jeżeli zaistnieje taka możliwość na pewno takie spotkanie się odbędzie.
Zostawmy to na potem
„Zostawmy to na potem” – to tytuł sagi sensacyjno-kryminalnej autorstwa Joanny Tworkowskiej.
W dniu 15 listopada pisarka przedstawiła na spotkaniu autorskim drugi tom swojej sagi. Akcja tej części ma miejsce głównie w Dubaju, co pozwala nam przy okazji zerknąć w świat bogatych biznesmenów, luksusowych hoteli oraz brudnych tajemnic współczesnego świata.
Spotkanie odbyło się w fantastycznej atmosferze ponieważ autorka posiada wielbicieli swojej twórczości, którzy przybyli na jej wieczór. Fragmenty powieści przeczytała nam Teresa Stąpór.
Wyjątkowy styl pisania Joanny Tworkowskiej oraz głębokie ukazanie emocji i relacji między bohaterami sprawiają, że czytanie jej książek to prawdziwa przyjemność dla każdego miłośnika literatury.
Joanna Tworkowska opowiedziała nam o inspiracjach do powstawania „Zostawmy to na potem”. Była to doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o procesie twórczym autorki oraz zadać pytania, które nurtują nas od czasu lektury pierwszego tomu sagi.
Wydarzenie miało charakter interaktywny, co oznacza, że każdy miał okazję osobiście porozmawiać z Joanną Tworkowską oraz zdobyć jej autograf.
Z niecierpliwością czekamy na trzeci tom sagi, który jest już w redakcji wydawnictwa. Zainteresowanym możemy zdradzić, że pisarka przenosi akcję na jedną z najpopularniejszych wysp Morza Śródziemnego
Warsztaty fotograficzne
Zapraszamy na warsztaty fotograficzne, które prowadzi Tomasz Kociński!
Jego umiejętności artystyczne, pasja do fotografii oraz ogromne doświadczenie w branży czynią go doskonałym nauczycielem i inspiracją dla każdego fotografa, niezależnie od poziomu zaawansowania.
Warsztaty będą się skupiały na różnych aspektach fotografii, obejmując zarówno podstawy techniczne, jak i zaawansowane techniki twórcze. Tomasz podzieli się swoją wiedzą i sekretami dotyczącymi kompozycji, oświetlenia, portretów, krajobrazów, oraz wielu innych obszarów, które pomogą Wam stworzyć wyjątkowe i niezapomniane zdjęcia.
Warsztaty odbywają się w pomieszczeniach Rady Osiedla Gajowice przy ul. Lwowskiej 43
fot. Elżbieta Gulewicz
Leśne drogi – wernisaż malarski Wiktora Skóry
Chciałbym podzielić się z Wami wrażeniami z wernisażu malarskiego Wiktora Skóry, który odbył się 8 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 6 przy ulicy Lwowskiej 21. Było to piękne wydarzenie dla Wrocławskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, które przeniosło nas w magiczny świat leśnych ostępów.
Czuło się w powietrzu niezwykłą atmosferę lasu. Przywitały nas pejzaże namalowane przez Wiktora Skórę, które od razu przyciągnęły nasze spojrzenia. Już na pierwszy rzut oka widać było, że artysta wkładał w swoje prace nie tylko ogrom pracy, ale także całe swoje serce.
Malowidła przedstawiały różne fragmenty leśnych dróg – od tych otoczonych bujną roślinnością po te prowadzące w głąb mrocznych lasów. Widoki były tak realistyczne, że aż można było usłyszeć szelest liści pod nogami i czuć zapach świeżego lasu. Wiktor Skóra doskonale oddał piękno natury i jej tajemniczość, co uczyniło wystawę niezwykle ujmującą.
W trakcie wernisażu mieliśmy również okazję porozmawiać z samym artystą, który opowiedział nam o swojej pasji do malarstwa oraz inspiracjach, które skłoniły go do stworzenia cyklu „Leśne drogi”. Dowiedzieliśmy się, że dla Wiktora natura jest niewyczerpanym źródłem inspiracji, a leśne pejzaże są dla niego wyjątkowo magiczne i tajemnicze, zaś „droga” mottem życiowym. Jego prace są jak wizualne opowieści o podróżach w głąb zieleni, a każde malowidło kryje w sobie unikalną historię.
Wernisaż przyciągnął wielu miłośników sztuki, zarówno tych zafascynowanych tematyką natury, jak i tych, którzy po prostu chcieli delektować się pięknem malarskich dzieł. Było to wspaniałe spotkanie, pełne inspirujących rozmów i refleksji na temat relacji człowieka z naturą.
Gorąco polecam wszystkim odwiedzenie tej niezwykłej wystawy, która trwać będzie do końca grudnia. Doświadczenie, jakie oferuje nam Wiktor Skóra swoimi obrazami, jest niepowtarzalne i z pewnością zmusi Was do zatrzymania się na chwilę i wniknięcia w świat leśnych dróg.
Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 6 za organizację tego wspaniałego wydarzenia oraz Wiktorowi Skórze za możliwość podziwiania jego wyjątkowych talentów artystycznych. To spotkanie było dla nas niezapomniane, dzięki tego typu inicjatywom, możemy czerpać radość ze sztuki.
Do zobaczenia na kolejnej wystawie!
Tallinn – średniowieczne miasto
26 października 23 r. nasze Stowarzyszenie gościło w Klubie Seniora Politechniki Wrocławskiej. W tym dniu Tomasz Kociński miał spotkanie w cyklu podróżniczym „Tallinn – średniowieczne miasto”.
Prelegent pokazał szereg interesujących i pięknych zdjęć z podróży do stolicy Estonii, przy okazji zaznajamiając słuchaczy z dziejami tego miasta. Podczas prelekcji widzowie zostali zafascynowani opowieściami o potężnym systemie fortyfikacji, malowniczych uliczkach w średniowiecznym stylu i wspaniałych kościołach, które są prawdziwymi świadkami historii Tallinna. Tomasz Kociński wprowadził w tajniki miejscowych legend i zaprezentował znaną twierdzę Toompea, która góruje nad miastem, dając niezwykłe wrażenie na odwiedzających. Pełna sala, wysłuchanie z wielkim zainteresowaniem oraz pytania zadane po pokazie świadczyły o pełnym sukcesie tego wydarzenia.
Finisaż malarski Bronisława Wojciechowskiego
21 października 23 r. w Bibliotece Publicznej przy ul. Lwowskiej 21 odbył się finisaż malarski Bronisława Wojciechowskiego.
Wystawa części dorobku artystycznego znajduje się w bibliotece od początku października br. Przyszedł czas na spotkanie z autorem i podsumowanie tego wydarzenia.
Ponieważ Bronisław Wojciechowski jest artystą wszechstronnym i multimedialnym, to spotkanie miało urozmaicony przebieg. Artysta czytał swoje wiersze oraz śpiewał ich instrumentalne wersje.
Dziękujemy za wspaniałe chwile spędzone w twórczej atmosferze.
Jesień w poezji
Spotkanie w dniu 11 października poświęciliśmy tematowi „Jesień w poezji”.
Ponieważ za oknem na stałe zagościł jesienny pejzaż, postanowiliśmy przyłączyć się do tego nastroju. Czytaliśmy jesienne wiersze, zarówno własne jak i naszych wielkich poetów, słuchaliśmy jesiennych piosenek, wspominaliśmy jesienne przygody. Tak nastrojeni jesteśmy gotowi stawić czoła wszelkim szarugom, mgle i jesiennym smętom. Okazaliśmy się mistrzami tworzenia nastroju. Brawo dla uczestników!
Włoskie podróże Tomasza Kocińskiego – Bolonia
4 października we Wrocławskim Stowarzyszeniu Twórców Kultury mieliśmy kolejną odsłonę Klubu Podróżnika z cyklu „Włoskie podróże”, tym razem poświęconą Bolonii – jednego z najpiękniejszych miast we Włoszech.
Były nie tylko interesujące zdjęcia, ale przy okazji poznaliśmy dzieje tego niezwykłego miasta. Znikome zniszczenia wojenne zabytkowej jego części, rewitalizacja pięknych obiektów o średniowiecznym rodowodzie powodują, że taka wycieczka przenosi nas w dawno minione czasy. Dzięki takim podróżom można poczuć smaki przeszłości i ich wpływ na teraźniejszość.
Pierwsze, co rzuca się w oczy po przybyciu do Bolonii, to kilometry arkad, to niesamowicie zachowane średniowieczne centrum miasta, to labirynt wąskich uliczek i pięknie zachowanych budynków o czerwonym kolorze. To wszystko sprawia, że czujemy się, jakbyśmy przenieśli się do innego, magicznego świata.
Miasto słynie nie tylko ze swojej historii, ale także jako prawdziwe mekka dla pasjonatów kulinarnych. Bolonia jest uznawana za stolicę włoskiej kuchni i raj dla smakoszy.
Pogadanka tak ciekawie poprowadzona i zilustrowana pozwoliła uczestnikom spotkania na odbycie fascynującej wyprawy bez konieczności wyjazdu z Wrocławia.
Bądźcie gotowi na kolejne „Włoskie podróże Tomasza Kocińskiego”.
Sprawność ciała i umysłu
WSPANIAŁA OKAZJA DLA WZMOCNIENIA SWOJEGO CIAŁA I UMYSŁU
Z przyjemnością zapraszamy Państwa na wyjątkowe warsztaty z profilaktyki zdrowia, które prowadzi Zofia Zelman!
To porządny zastrzyk energii i motywacji. Poprawa kondycji fizycznej oraz wzmocnienie umysłu.
Zofia Zelman – pasjonatka zdrowego stylu życia, przygotowała dla Państwa spotkania, które wprowadzają w świat sprawności ciała i umysłu. Podczas warsztatów Zofia skupia na różnych aspektach profilaktyki zdrowia, włączając w to formy aktywności fizycznej, techniki oddechowe, ćwiczenia z Dalekiego Wschodu. Zofia podzieli się z Państwem swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie zdrowego stylu życia. Będziecie mieli okazję zadawać pytania i korzystać z jej cennych porad.
WZAJEMNA MOTYWACJA: Poznacie inne osoby, które również dążą do poprawy swojego zdrowia i samopoczucia. Razem będziemy wspierać się nawzajem i motywować do osiągnięcia naszych celów!
Serdecznie zapraszamy do udziału w pomieszczeniach Rady Osiedla Gajowice przy ul. Lwowskiej 43.
Dbanie zarówno o ciało, jak i umysł, jest kluczowe dla osiągnięcia harmonii w życiu. Dlatego nie przegapcie tej unikalnej okazji do pracy nad sobą z Zofią Zelman!
Do zobaczenia na warsztatach!
Z cyklu „Włoskie podróże Tomasza Kocińskiego – Mediolan”
6 września rozpoczęliśmy w naszym Wrocławskim Stowarzyszeniu Twórców Kultury kolejną odsłonę Klubu Podróżnika z cyklu „Włoskie podróże”, tym razem poświęconą pięknemu mieście – Mediolanowi.
Mediolan, metropolia pełna historii, kultury i niezwykłej architektury, jest prawdziwie magicznym miejscem. Spacerując ulicami tego włoskiego miasta, można poczuć pulsującą energię i atmosferę, która towarzyszy modzie, sztuce oraz nowoczesnej technologii.
Podczas podróży po Mediolanie Tomasz Kociński miał okazję zwiedzić nie tylko kultowe zabytki, takie jak majestatyczna Katedra wraz z dachami terakotowymi czy słynne operowe Teatro alla Scala, ale również zapuścić się w głąb miasta, aby odkryć jego ukryte uroki. Oczywiście, nie mógł pominąć słynnej galerii Emanuela II.
Mediolan zapada w pamięć swoim niepowtarzalnym charakterem, nie tylko jako centrum mody, lecz również jako miasto pełne serca. Pobyt tutaj to prawdziwy festiwal smaków, sztuki i inspiracji.
Każdy gotowy na włoską przygodę, mógł z przyjemnością odkrywać uroki tego miasta dzięki licznym zdjęciom autora.
Prelekcja została przyjęta z dużym entuzjazmem i na zakończenie licznymi pytaniami.
Dziękujemy bardzo i zapraszamy na kolejne podróże.
Piknik Osiedlowy
24 września 23 r. nasze Stowarzyszenie brało udział w pikniku osiedlowym zorganizowanym przez Radę Osiedla Gajowice. Na naszym stoisku prezentowaliśmy prace malarskie naszych członków. Obrazy te bardzo podobały się uczestnikom pikniku. Część z nich znalazła szybko nabywców.
Drugim naszym działaniem było poprowadzenie warsztatów plastycznych dla dzieci. Cieszyły się one dużym powodzeniem, odwiedziło nas mnóstwo dzieci, które z zapałem malowały swoje dzieła. Obrazki te zabrały na pamiątkę ze sobą. Twórcy zostali również obdarowani w nagrodę różnymi drobiazgami i gadżetami. Mamy nadzieję, że wśród tych młodych talentów pobudziliśmy chęć do dalszego rozwoju tej pasji.
Spotkanie autorskie z poetką i malarką Teresą Tomys
20 września 2023 r mieliśmy wielką przyjemność gościć malarkę i poetkę z dalekiej Wrześni – Teresę Tomys.
Artystka najpierw spędziła z nami czas na warsztatach plastycznych. Wspólnie malowaliśmy i z ogromnym zainteresowaniem zapoznaliśmy się z nową dla nas techniką – malowania kawą.
Po obiedzie spotkaliśmy się ponownie na wieczorze autorskim. Tak jak Teresa Tomys zafascynowała nas jako malarka, także porwała słuchaczy jej poezja. Poetka przeczytała wybrane utwory ze swoich tomików, opowiadając przy tym o swoim dzieciństwie i życiowych doświadczeniach. Wieczór autorski został oprawiony muzycznie przez Bronisława Wojciechowskiego , który zaśpiewał swoje utwory.
Mamy nadzieję, że Teresa Tomys zechce jeszcze kiedyś podjąć wysiłek dalekiej podróży by znowu ucieszyć nas swoimi pięknymi obrazami i wzruszającymi wierszami. Serdecznie dziękujemy za piękne i twórcze spotkanie.
Pamiętać o tamtych dniach
28 czerwca w naszej siedzibie przy ul. Lwowskiej odbyło się wzruszające spotkanie z Hanną Ban-Oganowską.
Urodzona w Warszawie trzy lata przed wybuchem II wojny światowej przeżyła Powstanie Warszawskie jako ośmioletnie dziecko. Podzieliła się wspomnieniami tych trudnych dni, opowiedziała o dziejach swojej rodziny. „Wspomnienia przekazywane ludziom, którzy nie przeżyli tak strasznych chwil wojny i zagłady są wielkim skarbem i obowiązkiem tych którzy przeżyli. Dziękujemy Pani Hani z całego serca” napisała Zosia Zelman w Księdze Pamiątkowej i my wszyscy się pod tym podpisujemy.
Na koniec spotkania padło wiele pytań dotyczących losów pani Hanny jak i jej członków rodziny. Pytania zarówno natury osobistej jak i dotyczące ogólnego rysu historycznego wydarzeń z tamtych lat.
W dzisiejszych czasach ludzie, szczególnie młodzież, mogą poznać fakty i emocje związane z powstaniem wyłącznie z kart książek czy obrazów szklanego ekranu. Trauma, niemoc, bezsilność, głód, strach – to emocje, które trudno sobie wyobrazić w naszym spokojnym świecie. Tym bardziej tego typu spotkania powinny odbywać się w jak najliczniejszym gronie by pamiętać, ale również ku przestrodze.
Jan Matejko znany i nieznany
„Jan Matejko znany i nieznany” – to temat spotkania, które odbyło się 21 czerwca w siedzibie Rady Osiedla Gajowice.
Prowadząca Alicja Fiedler opowiedziała licznie zgromadzonym słuchaczom o nieznanych nam faktach z życia tego wielkiego artysty. Pokaz slajdów z wybranymi dziełami Jana Matejki uzupełnił ten interesujący wykład. Zofa Zelman odczytała wiersz „Matejkowice” Grzegorza Nowickiego.
Na spotkaniu obecny był także Wojciech Popkiewicz, fundator obelisku w Przesiece upamiętniającego odnalezienie w tej miejscowości w 1945 roku obrazów Jana Matejki, zrabowanych przez hitlerowców z Muzeum Narodowego w Warszawie. Uwieńczeniem spotkania było odtworzenie utworu „Unia 1569” napisanego przez pana Wojciecha.
Dziękujemy Alicji Fiedler za ciekawe spotkanie.
Matejkowice (fragment)
Bóg, Ojczyzna, Malarstwo!
Talentem Polsce mej służę.
Polsce, co tylko marzeniem.
Jej ducha farbami przebudzę.
Zaświadczę o Jej wielkości.
Skąd klęski? I dziecko zrozumie.
Ja ogień wolności rozniecę.
Niech każdy Jej służy, jak umie!
(…)
Duch wielki w Twym ciele zamieszkał.
Jak kochać Ojczyznę uczyłeś.
Mistrzu Matejko, Ty o nią,
jak mieczem – farbami walczyłeś.
Grzegorz Nowicki
Jelenia Góra, 2019
Wiersz napisany na uroczystość upamiętnienia wojennych losów obrazów Jana Matejki odnalezionych w 1945 roku w Przesiece.
20-lecie pracy twórczej Izabeli Moniki Bill
14 czerwca w naszej siedzibie Izabela Monika Bill obchodziła jubileusz 20-lecia swojej działalności pisarskiej.
Na wieczorze autorskim przeczytała wybrane utwory z wydanych do tej pory tomików. Te dziewięć książek zawiera nie tylko utwory poetyckie ale także prozatorskie o różnorodnej tematyce. Tak więc usłyszeliśmy znane nam z wcześniejszych spotkań erotyki motoryzacyjne i wiersze o magicznych spotkaniach z naturą. Autorka przedstawiła również ostatnie wiersze z pleneru w Antoninie, opisujące atmosferę pałacyku Radziwiłłów.
Dziękując za piękne spotkanie i życzymy twórczych kolejnych lat.
Spotkanie z prof. Pawłem Soroką
W dniu 11 czerwca mieliśmy ogromną przyjemność gościć we Wrocławiu Pawła Sorokę. Wraz z żoną był on przejazdem i dlatego spotkaliśmy się z nimi na naszym pięknym, zabytkowym głównym dworcu PKP. Mogliśmy przez dwie godziny porozmawiać wspólnie o sprawach naszego stowarzyszenia jak i innych RSTK-ów w Polsce.
Państwo Soroka zostali obdarowani przez naszą pisarkę Joannę Tworkowską pierwszym tomem jej cyklu powieściowego „Zostawmy to na potem”.
Mamy nadzieję, że następne spotkanie będzie dłuższe i w naszej nowej siedzibie.
Medycyna chińska w zdrowiu współczesnego człowieka
W dniu 7 czerwca z zaciekawieniem wysłuchaliśmy wykładu fizjoterapeuty Mirosława Budzińskiego dotyczącego tajników medycyny chińskiej.
Prowadzący zaznajomił nas z najważniejszymi pojęciami związanymi z przepływem energii w organizmie człowieka i jej zakłóceniami. Wyjaśnił oddziaływanie żywiołów na poszczególne narządy wewnątrz ciała. Pan Mirosław udzielił nam szereg porad w jaki sposób zrównoważyć energię by zwalczyć choroby. Wykład został zilustrowany slajdami z diagramami żywiołów.
Ponieważ słuchacze mieli ogromną ilość pytań dotyczącą tematu, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań z Panem Mirosławem.
Pragniemy serdecznie podziękować prowadzącemu za ciekawe spotkanie.
Dzień matki w naszej poezji
Z uwagi na zbliżający się dzień matki spotkaliśmy się w naszej nowej siedzibie by podzielić się swoimi wierszami.
Utwory poświęcone mamie odczytali autorzy: Zofia Zelman, Grażyna Adamczyk-Liedtke, Bronisław Wojciechowski i Teresa Stąpór.
Powracając pamięcią do swych wspomnień każdy złożył hołd swojej mamie, opowiadając o ich życiu i miłości.
Pułapki współczesnego świata
„Pułapki współczesnego świata” to temat spotkania z mec. Piotrem Tworkowskim.
We współczesnym świecie jesteśmy wciąż narażeni na oszukiwanie i kradzieże, które niejako utraciły swój materialny wymiar a przeniosły się w świat wirtualny. A ponieważ przestrzeń internetowa dla seniorów często jest prawdziwa terra incognita, to jesteśmy narażeni na wszelkie możliwe oszustwa.
Okazuje się, że nawet stosując świadomie różne zabezpieczenia i starając się nie ulec przeróżnym naciągaczom i tak często wpadamy w pułapki, które narażają nas na straty finansowe. O tych różnych możliwych sytuacjach mogących nam zagrozić, opowiadał na spotkaniu mec. Piotr Tworkowski. Dla lepszego zobrazowania groźnych sytuacji wspierał się przykładami rzeczywistych przypadków.
Ponieważ tematyka nie została wyczerpana a obecni na spotkaniu mieli dużo pytań i próśb o wyjaśnienie, pan Mecenas obiecał następne spotkanie po przerwie wakacyjnej.
Są tacy, którzy lubią Szymborską
17 maja 2023 roku odbyliśmy ciekawe spotkanie o naszej noblistce Wisławie Szymborskiej. Okazją było ogłoszenie Wisławy Szymborskiej patronką roku 2023.
Nic dwa razy się nie zdarza
i nie zdarzy. Z tej przyczyny
zrodziliśmy się bez wprawy
i pomrzemy bez rutyny.
(…)
Uśmiechnięci, współobjęci
spróbujemy szukać zgody,
choć różnimy się od siebie
jak dwie krople czystej wody.
Zosia Zelman opowiedziała w fascynujący sposób o życiu i twórczości tej wielkiej poetki. Całość została zilustrowania zdjęciami. Z wielką ciekawością wysłuchaliśmy paru wierszy Wisławy Szymborskiej oraz informacji o genezie ich powstania.
Takie spotkania zbliżają nas do wielkich twórców i ich twórczości.
Wieczór autorski Alicji Fiedler
W dniu 31 marca 2023 roku w klubie seniora przy ul. Grabiszyńskiej Alicja Fiedler miała swój wieczór autorski.
Poetka prezentowała nie tylko swój ostatni tomik „Coraz ciszej” ale także poprzednie: „Cztery pory życia”, „Do taktu z życiem” i „Powroty”. Uczestnicy spotkania z uwagą i zaciekawieniem wysłuchała wybranych utworów Alicji Fiedler z różnych tomików. Autorka również przy okazji opowiedziała okoliczności powstania zaprezentowanych wierszy.
Słuchacze mieli do autorki wiele dodatkowych pytań, które wywołały wspomnienia dziejów jej rodziny i własnych przygód.
Warsztaty plastyczne
W cyklu cotygodniowym odbywają się środowe warsztaty plastyczne.
Grupa pasjonatów doskonali swoje umiejętności pod kierunkiem Wiktora Skóry.
Pomysłów i weny twórczej nie brakuje naszym artystom.
Modlitwa o pokój
26 kwietnia 2023 r. mieliśmy wielką przyjemność gościć Wojciecha Popkiewicza i wysłuchać jego koncertu „Modlitwa o pokój”. Pan Wojciech zaśpiewał utwory własnej kompozycji do własnych tekstów. Przekaz piosenek mocno odnosi się do dzisiejszych czasów, które wciąż nie są wolne od wojny, przemocy i ludzkiego cierpienia.
Koncert zakończył się gorącymi brawami słuchaczy proszącymi o ponowne odśpiewanie niektórych utworów. Niespodzianką była możliwość kupienia płyty p. Wojciecha.
Dziękujemy za piękny recital i mamy nadzieję na więcej spotkań z twórczością Wojciecha Popkiewicza.
Mój ogród marzeń
W dniu 19 kwietnia 2023 r. spotkaniem autorskim z Bronisławem Wojciechowskim, zainaugurowaliśmy nasza działalność przy Radzie Osiedla Gajowice na ul. Lwowskiej.
Autor zaprezentował swój najnowszy, szesnasty tomik „Mój ogród marzeń”. Jest to całkowicie autorskie wydanie zawierające oprócz wierszy, fotografie, rysunki i obrazy Bronisława Wojciechowskiego. I jak zwykle oprawa muzyczna spotkania również była w wykonaniu poety.
Bronisław Wojciechowski w najnowszych wierszach ukazał swoje poszukiwanie własnego raju, wędrówkę w świecie zmieniających się wartości. Życie każdego człowieka jest szukaniem ogrodu marzeń, własnego szczęścia, ale nie każdy potrafi napisać o tym wiersz.
Dziękujemy naszemu poecie za wieczór pełen wzruszeń i zadumy i mamy nadzieje na rychłe wydanie tomiku siedemnastego.
„nie bójmy się”
Nie boję się iść
choć nie znam drogi
idę tam gdzie nogi niosą
dobrze iść razem
obok przy Tobie
ścieżką lub drogą
idziemy aleją
która proza życia
się zwie
nie boję się iść
gdzie drogi kres
mam nogi dwie
ręce dwie
i pomysłów sto
własny plan na życie
chodź ze mną
radosną bądź
jest wiosna
we dwoje
będzie nam lżej
nie bójmy się
Cztery pory życia
31 marca 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie autorskie z naszą poetką Alicją Fiedler. Tym razem autorka zaprezentowała swój ostatni tomik „Cztery pory życia”.
I po raz kolejny mieliśmy okazję przekonać się, że Alicja Fiedler potrafi w swoich wierszach ukazać świat wrażliwości poetyckiej, refleksji nad przemijaniem życia, zadumę nad losem ludzkim i zachwyt pięknem otaczającego nas świata. Jako nieuleczalna miłośniczka gór uczyniła Tatry i Karkonosze bohaterami swoich poetyckich wędrówek.
„Babcia Anna”
Letnia falująca łąka
a na niej ty przycupnęłaś
na małym, skromnym stołeczku
jak wróbelek
twój czas młodości
rozwiał się po polach
na których zasiały się
wszystkie troski i zmęczenie
uśmiechasz się bo wiesz,
że czas żniw, pełen wysiłku
zapewnia brak głodu
nieśmiały uśmiech
i rozjaśnione oczy
pozostały w krajobrazie
jak najpiękniejsze kwiaty
Babciu
poziomki z twojej ręki
pachną do dziś w moim sercu
choć tak dawno je zjadłam
Sprawność ciała i umysłu
Informujemy, że w każdy piątek w godzinach od 11.00 do 13.00 Zofia Zelman prowadzi nietypowe i bardzo ciekawe warsztaty z profilaktyki zdrowia pod nazwą: „Sprawność ciała i umysłu”.
Prowadząca przybliża nam świat przeróżnych technik ruchowych i umysłowych, które opóźniają procesy starzenia, pozwalają na zachowanie w dobrej formie i naszego ciała i umysłu.
Serdecznie zapraszamy w każdy piątek. Warsztaty również kierowane są dla seniorów, dla których te ćwiczenia przywrócą ruchowość ciała.
Nowe miejsce działań WSTK
Od kwietnia 2023 r. WSTK działa w nowym miejscu Wrocławia.
Zarząd Osiedla Gajowice nawiązał współpracę z Wrocławskim Stowarzyszenie Twórców Kultury.
Jest nam niezmiernie miło, że możemy dalej działać przy współpracy lokalnych artystów, pisarzy, poetów, osób niezwykle kreatywnych i pełnych pomysłów.
Nasze aktywności będą odbywać się w następujące dni:
Środy – zajęcia z malarstwa, interesujące prezentacje i wykłady.
Piątki – ćwiczenia ruchowe.
Zajęcia będą bezpłatne, dla wszystkich chętnych, oczywiście w ramach dostępnej przestrzeni.
MIŚ Z ANNY
Nasze pożegnanie nie jest skąpane we łzach
wszystkie nasze wspólne chwile
zabieramy ze sobą
jak kosz pachnących poziomek
i z ich zapachem podążamy dalej
by na jakiejś słonecznej polanie
ustawić go wygodnie
i sięgać zachłannie po soczyste owoce
tam zostawiamy głęboki ślad,
którego nie zniszczą
najbardziej lodowate słowa
bo to nie jest koniec naszej drogi
to tylko ostrzejszy zakręt
Mały, kosmaty miś
pozostawiony na kubełku przy „Annie”
zamachał smutno na pożegnanie
on też nie był potrzebny
nie pozwoliłam aby pozostał samotny
my i on – mały kosmaty miś
na zawsze pozostaniemy razem
gdziekolwiek będziemy
Przyjaciołom z „Anny”
12.03.2023
Alicja Barbara Fiedler
Podziękowania dla WSTK
W marcu Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury, które przez kilka minionych lat organizowało zajęcia w Klubie Kultury „Anna”, kończy swoją działalność w siedzibie przy ul. Zielińskiego 22A. Nie znika jednak z mapy Wrocławia i będzie kontynuowało swoje inicjatywy w innych rejonach miasta.
Serdecznie dziękujemy WSTK za koordynowanie wydarzeń kulturalnych na naszym Osiedlu. Dzięki staraniom Stowarzyszenia, nasi mieszkańcy wzięli udział w szeregu ciekawych wykładów, spotkań autorskich, wystaw i warsztatów. Szczególne podziękowania należą się Pani Teresie Stąpór i Panu Tomaszowi Kocińskiemu za przyjazną współpracę i wiele dobrych pomysłów. Życzymy WSTK dalszego rozwoju i wiele pasji w krzewieniu kultury. Jesteśmy przekonani, że nasze ścieżki na polu działań prospołecznych jeszcze nieraz się skrzyżują.
Taki tekst Pani Izabeli Hudymy, mieszkanki Osiedla Południe, która wielokrotnie przychodziła na nasze liczne prelekcje – ukazał się w Gazecie Południowej. Dziękujemy Pani Izabeli oraz redakcji gazety za zredagowanie i umieszczenie na szpalcie tak miłych informacji.
Wyprawa do średniowiecznego Tallinna
Dnia 9 marca Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury przeniosło publikę po raz ostatni w Klubie Anna w samo serce średniowiecznego miasta północnej Europy. Mowa tu o Tallinie, którego wygląd i ciekawostki historyczne przybliżył w swojej prelekcji Tomasz Kociński.
Tallinn stanowi wyjątkowy przykład kompletnego i dobrze zachowanego średniowiecznego miasta targowego. Domy mieszczańskie, które służyły jako mieszkania oraz spichlerze i jednocześnie magazyny zadziwiały swoją liczebnością. Tak samo godne podziwu są mury obronne miasta, które mimo, że przy pierwotnie 46 basztach zachowały mniej niż połowę, to jednak jest nie lada osiągnięciem, biorąc pod uwagę stan większości europejskich miast.
W Tallinie działa tez najstarsza apteka w Europie. Założona w 1422 roku działa do dzisiaj – chociaż asortyment na aptecznych półkach zdążył się zmienić. Na uwagę zasługuje średniowieczna restauracja Olde Hanza, której goście mogą się delektować pysznymi potrawami i napojami z epoki Hanzy z autentyczną muzyką z epoki.
Okazało się, że w mieście są polskie akcenty takie jak: tabliczka upamiętniająca brawurową akcję – ucieczkę ORP Orzeł z portu w Tallinnie – jedną z bardziej spektakularnych operacji w historii II wojny światowej na morzu, jest też pomnik Solidarności czy ławeczka Chopina.
Jak zwykle zainteresowanie podróżniczą przygodą było wielkie. Za co serdecznie dziękujemy uczestnikom spotkania.
Kolejne prelekcje będą już w innym miejscu. Zachęcamy do śledzenia kalendarium stowarzyszenia na naszej stronie.
Śladami Polaków – samochodem przez Syberię
Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury miało zaszczyt gościć 2 marca w Klubie Anna niezwykłego podróżnika. Gościa przywitał i przedstawił prezes stowarzyszenia – Tomasz Kociński.
Ryszard Sławczyński – publicysta, podróżnik, miłośnik Odry, popularyzator kultury Kresów Wschodnich opowiadał o trudnej historii Polaków na kresach.
Pan Ryszard interesuje się Kresami, które często odwiedza. Pierwsza wyprawa odbyła się jeszcze w okresie trwania Rosji Sowieckiej w 1987 roku (Lwów, Buczacz, Krzemieniec, Kamieniec Podolski, Okopy Świętej Trójcy). Celem tej podróży było również przyjrzenie się z bliska pierestrojce. Autor licznych wystaw fotograficznych o tematyce kresowej min. w Panoramie Racławickiej i Muzeum Regionalnym w Jarocinie. W 2012 roku przez miesiąc przebywał w Kazachstanie, gromadząc materiały na temat Polaków zesłanych tam, decyzją władz sowieckich w 1936 roku z okolic Żytomierza, Winnicy i Kamieńca Podolskiego. Owocem tej podróży jest film „Polacy na Stepach Kazachstanu”. W 2014 roku opublikował album pt. „Samochodem przez Kresy. W 2013 roku odznaczony medalem „Dziedzictwo Kresów Wschodnich“ przez Stowarzyszenie Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich w Warszawie.
Oprócz ciekawych zdjęć ukazujących surowe warunki z jakimi musieli się zmierzyć zesłańcy i historycznych ciekawostek pan Ryszard pokazał nam film ze swojej niedawnej podróży samochodem nad Bajkał. Ponad siedemnaście tysięcy kilometrów zostało uwiecznione okiem kamery i opatrzone interesującym komentarzem.
Pełna sala świadczyła o olbrzymim zainteresowaniu Polaków, Wrocławian tą tematyką.
Pan Ryszard dostał od stowarzyszenia obraz namalowany przez Alę Miernik z sekcji koła plastycznego, tak się spodobał, że w rewanżu dostała piękny album „Samochodem przez Kresy. Miejsca sercu bliskie“.
Dziękujemy serdecznie za prelekcję i przybliżenie nam faktów historycznych.
zapraszamy na kolejne spotkania.
Metafizyczne założenia wędrownego kursu sztuki żeglowania
Dnia 23 lutego Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury miało w Klubie Anna niecodzienną prelekcję.
Marek Włodarczak zabrał nas w swoją metafizyczną podróż po swoim życiu, swoich poglądach, opowiadał o spotkaniach z ludźmi.
Główną bohaterką tej podróży jest jednak łódka, skonstruowana i zbudowana przez Marka Włodarczaka. Jest to jedyny a przez to unikatowy egzemplarz mobilnego domu, wystarczającego na przemierzanie świata realnego i duchowego. Wysłuchaliśmy wiele opowieści o przygodach związanych z tą łódką, o relacjach międzyludzkich. Zapoznaliśmy się z filozofią na życie autora.
Dodatkowo wysłuchaliśmy wiersza Juliana Tuwima, odczytanego przez Monikę Izabelę Bill.
Dziękujemy za zabranie nas we wspaniałą podróż i zazdrościmy młodzieńczej fantazji.
Z pączkami w ręku podróż do Rygi
Dnia 16 lutego Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury przeniosło widzów z parkietu Klubu Anna do niezwykłego miasta, jakim jest Ryga. Nad całą wyprawą czuwał nie pierwszy już raz, Tomasz Kociński.
Ponieważ podróż zbiegła się z tłustym czwartkiem, każdy mógł poczęstować się smacznym pączkiem i z filiżanką herbaty lub kawy udać się w nieznane.
Na początku prelekcji mogliśmy się przejść po plaży w Jurmali, gdzie czysta i ciepła woda obmywała stopy z kurzu i zmęczenia. Mogliśmy podziwiać kurorty i wille w różnych stylach bogatych właścicieli.
Zaraz po plażowej wycieczce weszliśmy w obręb murów Rygi. To miasto z długoletnią tradycją kupiecką rozwiniętą dzięki bycia członkiem Hanzy rozwijało się mocno pomimo przeciwnościom losu. Krzyżackie zakusy, wojny inflandzkie, Szwedzki potop, czy panowanie Rosji, a potem wojna z Niemcami i kuratela ZSRR na szczęście nie osłabiły ani ducha mieszkańców, ani jego ekonomicznych wpływów.
Niespodzianką dla wszystkich była informacja, że Ryga była oddana na jakiś czas pod panowanie polskich królów (miasto dynamicznie się wtedy rozwijało, a w ryskiej mennicy bito polskie monety).
Nie było niespodzianką omówienie i pokazanie ryskiej secesji. Jedynie liczebność zabytków i ich znakomity stan wzbudził niemały zachwyt i zdziwienie.
Kolejnym przystankiem w podróży będzie Tallin, do którego już teraz serdecznie Państwa zapraszamy.
Dziękujemy za miły wieczór autorowi prelekcji oraz wszystkim przybyłym.
„W moim świecie”
Wernisaż malarski Grażyny Adamczyk-Lidtke
Wrocławskie Stowarzyszenie Kultury zorganizowało 4 lutego w Klubie Anna niezwykły wernisaż Grażyny Adamczyk-Lidtke. Inny niż zwykle, bo połączony z pokazem tanców flamenco.
Grażyna Adamczyk-Lidtke z zawodu jest architektem wnętrz, a od prawie 40 lat
– tancerką, pieśniarką i nauczycielką tańca i muzyki w Domach Kultury i we
własnych Szkołach Tańca.
– gitarzystką flamenco i nauczycielką grającą na bongosach, cajonie, kastanietach
i marakasach
Ponad 6 lat była też nauczycielką plastyki i historii sztuki w dwóch wrocławskich Liceach oraz fotografii we Wroclawskim Towarzystwie Fotograficznym.
Jako najstarsza specjalistka kultury flamenco w Polsce, prekursorka i propagatorka stała się w latach 90-tych – choreografką teatralną, z dorobkiem kilku przedstawień sztuk hiszpańskich w zawodowych teatrach w Polsce i gorącą pasjonatką twórczości Federico Garcii Lorki.
Na prezentowanej wystawie możemy zobaczyć dużą ilość prac rysunkowych i malarskich w technikach mieszanych (akwarela, flamaster, ołówek) wykonanych w ubiegłym roku 2022.
Prace są niezwykle symboliczne i wiążą się z dwuletnią traumą osobistą po odejściu męża i matki autorki.
Pozostałe prace pochodzą z różnych lat i są reminiscencją odbytych podróży po Peru czy fascynacji przyrodą.
Nowe szkice inspirowane tańcem flamenco są oczywistym następstwem 40-letniej pracy estradowej, która znalazła również wyraz kilka lat temu w tomiku poezji „ Tańcząc wierszem”.
Wydane przez autorkę książki własne są również bogato ilustrowane i zaprojektowane przez samą poetkę.
Na ścianach i wyświetlonych slajdach możemy zobaczyć propozycję do „Akademii Pana Kleksa” J. Brzechwy i do własnych bajek pisanych przez autorkę dla pociech swoich krewnych i dla uczestników kółek plastycznych we wrocławskich MDK-ach, w których autorka uczyła grafiki i rysunku.
Wernisaż przyciągnął jak zwykle bogatą publiczność nie tylko z osiedla Południe, ale również dalszych zakątków Wrocławia.
Zapraszamy do obejrzenia prac, które będą jeszcze przez miesiąc prezentowane w Klubie Anna.
Cztery Pory Życia
Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury, 2 lutego 2023 r.
Spotkanie autorskie z Alicją Barbarą Fiedler – prezentacja tomiku „Cztery Pory Życia”, oprawa muzyczna Bronisław Wojciechowski
Alicja Barbara Fiedler – gdy miała 6 lat, wyruszyła wraz z rodzicami do Wrocławia. Urzekły ją wyjazdy w Tatry, a także Zakopane i Kraków – ma to swoje odzwierciedlenie w poezji. Od 2018 roku prezentuje nam rok rocznie nowy zbiorek wierszy: rok 2018 -„ Do taktu z życiem”, 2019 – „Chciałam być dorosła”, 2020 – „Powroty”, 2021 – „Coraz Ciszej”, 2022 – „Cztery pory życia”. Warto jednak prześledzić po kolei wszystkie tomiki, by poznać drogę jej życia i wędrować razem z nią po górskich szlakach i miejskich uliczkach.
Tytuł tomiku 5 „Cztery pory życia” nawiązuje do 1 tomiku „Do taktu z życiem”. Szkoda, że nie ma tu czasu na to, by przeprowadzić analizę krytycznoliteracką, ale uważnego czytelnika zapewniam, że warto sięgnąć po te wiesze, by podziwiać, jak rozwija się artyzm poetki, jej wnikliwa obserwacja życia i przyrody. Przyroda w wierszach autorki ulega antropomorfizacji. Jest żywą towarzyszką samotnych wędrówek i samotność nie jest już samotna, bo drzewa, kamień i mieniący się potok stają się rodziną. Kwiaty, ptaki dają sygnały że rozumieją nastroje, uczucia ukryte głęboko w sercu poetki i wzmacniają jej siły do taktu z życiem.
Wiersze są jak obrazy malowane słowem, bo też Alicja właśnie w tym okresie odkryła w sobie również talent malarski. Znamy i podziwiamy jej stylizowane Anioły.
Właśnie 5 tomik, jubileuszowy ”Cztery pory życia” rozpoczyna wiersz „Anioł”. Ten niezwykły duchowy opiekun towarzyszy naszej poetce przez całe jej życie. Nigdy nie jest opuszczona, Anioł dodaje jej skrzydeł w trudnych chwilach.
Chciałam po prostu podziękować Alicji, że potrafi nawet teraz w tych trudnych czasach znaleźć tyle piękna i wiary w to, że można przezwyciężyć panoszące się zło, a przynajmniej dać nadzieję lub antidotum na życiowe niepowodzenia.
Zofia Zelman
Pora poznać wszystkie tajemnice
26 stycznia 2023 roku Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury miało przyjemność gościć w Klubie Anna na spotkaniu autorskim Joannę Tworkowską.
Pisarka przedstawiła nam pierwszy tom z siedmioczęściowgo cyklu o wspólnym tytule „Zostawmy to na potem”.
Joanna Tworkowska urodzona w Głogowie dzieli swój czas pomiędzy Wrocławiem a głogowskim domem rodzinnym.
Uważna słuchaczka rodzinnych i sąsiedzkich opowieści, legend potrafiła przekuć ten materiał w kryminalno-sensacyjną powieść. Skomplikowana intryga rozgrywa się na tle współczesnej Polski i nie tylko naszego kraju, a Wiktoria i jej rodzina usiłują rozwiązać piętrzące się dookoła zagadki.
Autorka swoją pasjonująca opowieścią o podróżach, lochach i tajemniczych piwnicach czy zakurzonych strychach sprowokowała słuchaczy do licznych i żywych własnych wspomnień na ten temat. Okazuje się, że każdy z nas nosi w sobie historię, którą można przekuć na powieść. A Joanna Tworkowska po prostu to uczyniła.
Tom I nosi tytuł „Pora poznać wszystkie tajemnice” i gorąco państwa zachęcamy do lektury tych tajemnic.
Oprawy muzycznej wieczoru dokonał Bronisław Wojciechowski.
Książka do kupienia u autorki (proszę pytać w klubie)…
Wernisaż z Przesieki
21 stycznia w sobotę w Klubie Anna odbył się wernisaż malarski „jesienna Przesieka”.
Prezentowane obrazy są pokłosiem pleneru Wrocławskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury malarsko-poetyckiego w Przesiece.
Alicja Fiedler przeczytała nam wiersze powstałe podczas tego wyjazdu. Szczególnym gościem był Wojciech Popkiewicz, który przeczytał fragment najnowszej powieści „pianista bez palców”, gdzie akcja częściowo ma miejsce w tuż powojennej Przesiece.
Wybieram życie – Krzysztof Czaja
Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury 19 stycznia br. miało przyjemność gościć w Klubie Anna nietuzinkowego poetę, autora tomiku poetyckiego „Wędrowiec”, wydanej w ub. roku powieści „Jeszcze wyrosną skrzydła aniołom z Nadodrza” i świeżo wydanego tomiku wierszy „Wybieram życie” – Krzysztofa Czaję.
To właśnie poezja ostatniego tomiku zabrzmiała na autorskim spotkaniu. Poezja dojrzała, pełna refleksji o życiu, podstawowych wartościach, wreszcie przepełniona duchowością.
Autor sam odczytał wiersze przy akompaniamencie gitary Jana Schneidera, który idealnie wpasował się muzyką kolumbijską, wprowadzając w cudownie melancholijny nastrój. Publiczność okazała się wytrawnym słuchaczem, wykazując się celnymi uwagami i pytaniami do autora pod koniec wieczoru.
Pierwszy raz zdarzyło się, żeby na wieczorze autorskim autor musiał bisować swoje utwory. Dwa wiersze tak szczególnie spodobały się widzom, że zostały ponownie przeczytane.
Rozmowy po odczycie jeszcze długo zatrzymały pana Krzysztofa w progach klubu.
Oczywiście na koniec była możliwość zakupu tomiku z osobistym podpisem autora.
Serdecznie dziękujemy za niezwykły wieczór autorowi spotkania, muzykowi za wprowadzenie nastroju jak i wszystkim przybyłym.
Uratowane zabytki
12 stycznia 2023 r. w Klubie Anna miało miejsce spotkanie z poetą, grafikiem i konserwatorem zabytków Józefem Józakiem. Nasz gość opowiedział o swoim życiu, a przede wszystkim jego dokonaniach artystycznych w wielu dziedzinach. Całość zilustrowana została pokazem grafik i zdjęć uratowanych zabytków. Poza tym pan Józef przeczytał swoje wiersze i fraszki. W imieniu uczestników dziękujemy za spotkanie.
Warsztaty anielskie
05 stycznia 2023 r. mieliśmy przyjemność gościć w klubie panie: Janinę Gajewską i Zofię Stuleblak, które przeprowadziły z nami „ Warsztaty anielskie”. Janina Gajewska zrobiła ciekawe wprowadzenie w tematykę obecności aniołów w malarstwie i literaturze światowej. Następnie Zofia Stuleblak rozdała wszystkim drewniane deseczki i materiały malarskie. Uczestnicy rozpoczęli swoja własną przygodę z aniołami. Efekty tej pracy prezentujemy poniżej. Dziękujemy paniom Janinie i Zofii za poświęcenie nam swego czasu i wiedzy, dzięki czemu mogliśmy odkryć nowe, nieznane nam światy.
2023
Wszystkie wcześniejsze wydarzenia znajdują się w zakładce ARCHIWUM
Współpraca WSTK z Klubem Anna
Z przyjemnością chcemy poinformować o nawiązanej współpracy z Klubem Anna we Wspólnocie Mieszkaniowej Wrocław-Południe. Tym samym miejsce spotkań i realizacji celów stowarzyszenia staje się lokal przy ul. Zielińskiego 22A
Opierając się na doświadczeniu oraz dorobku naszych członków jesteśmy w stanie przeprowadzać następujące działania kulturotwórcze otwarte dla całej społeczności:
- Działalność popularyzująca – czyli odczyty, spotkania autorskie, wystawy)
- Pomoc w doskonaleniu umiejętności twórczych – różnego gatunku warsztaty jak np. literackie, fotograficzne, plastyczne
- Popularyzowanie wiedzy o dziejach naszego miasta i regionu ilustrowanymi pogadankami, wykładami łącznie z organizowaniem wycieczek poznawczych
- Popularyzowanie wiedzy o kulturze i obyczajach ciekawych regionów całego świata poprzez spotkania z podróżnikami, przewodnikami, wystawy fotografii reportażowej (możliwość reaktywowania Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Włoskiej)
Poza naszymi autorskimi działaniami jesteśmy otwarci na wszelkie inicjatywy środowiskowe, a tym samym zakres działalności znacznie może się poszerzyć.
Fotografia portretowa dawniej i dziś w teorii i praktyce
W Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. M. Reja 1/3 we Wrocławiu odbyła się prelekcja na temat fotografii portretowej. Prowadzący: Teresa Stąpór i Tomasz Kociński opowiedzieli o historii sposobów utrwalania wizerunku człowieka przy zastosowaniu różnych technik.
Popularne w dzisiejszych czasach „selfie” tak naprawdę nie jest niczym nowym w kulturze człowieka. Malowidła naścienne odkryte w pobliżu indonezyjskiej miejscowości Maros na wyspie Sulawesi pochodzą wg badaczy sprzed 40 tysięcy lat. Późniejsze doskonalenie sposobów utrwalania wizerunku człowieka i rozwój wielu kultur pozwoliło na produkcję portretów na masową skalę. To nie tylko egipskie polichromie, płaskorzeźby, posągi starożytnego Rzymu, freski, obrazy trumienne (w Polsce zwane konterfektami) czy monety. Budownictwo grobowe i sakralne wymusiło na artystach doskonalenie sztuki malowania czy rzeźbienia na różnych materiałach – kamieniach, tynkach, drewnie, płótnie… Dalsza ewolucja technologii i postrzegania rzeczywistości przyczyniła się do nowej inspiracji, zmiany stylu, techniki, kompozycji. Gdy nastąpiła era świeckiego malarstwa portretowego było na to stać wyłącznie ludzi zamożnych. Tak samo na początku XIX w. gdy wynaleziono fotografię, na stylowy portret nie mogła pozwolić sobie osoba uboga.
Wiele od tamtych czasów się w fotografii zmieniło, ale pewne elementy są niezmienne. Pierwszym z nich jest kompozycja. Ciągle bazuje na kanonach ustalonych przez dawnych mistrzów w studiach fotograficznych. Są to odpowiednie ustawienie postaci, w zależności od źródła światła, proporcji sylwetki, tematu ekspozycji. Postać może być statyczna (siedzieć, leżeć, stać) lub dynamiczna (iść, biec, skakać, tańczyć), może wykonywać gesty (podpierać się, wskazywać na coś, dotykać czegoś).
[read more=”Więcej” less=”Ukryj”]
Istotnym elementem są również dodatki i rekwizyty. To one właśnie potrafią zbudować fabułę zdjęcia osadzając fotografowaną osobę w różnych rolach. Kapelusz, szal, czy wachlarz potrafią przenieść nas w alternatywną rzeczywistość, w której nasz model staje się kimś zupełnie innym. Fabułę tworzy również strój. Ta sama osoba sfotografowana w stroju sportowym, wieczorowym czy bez stroju staje się kimś innym. Może przenieść się w odległą przeszłość, przyszłość, może być osadzona w innej kulturze.
Pomysł stylizowania zdjęcia także nie jest nowy. Stare fotografie często nawiązywały do znanych dzieł malarskich czy literackich. Współczesne często parafrazują je, będąc jednocześnie zagadką dla widza, który odgadując nawiązania do kanonu może popisać się swoją erudycją. Trzeba też powiedzieć, że współczesne zabawy programami do obróbki zdjęć nie są wynalazkiem XXI w. Oczywiście dawni fotografowie posługiwali się innymi technikami ale i oni potrafili bawić się kolażem.
Równie ważne jest tło. Kiedy fotografujemy wydaje się być banalne i mało istotne. W rzeczywistości oko obiektywu jest bezlitosne i wychwytuje każdy niepożądany szczegół, na który nie zwróciliśmy uwagi – bałagan, krępujące otoczenie, osoby postronne. Dobrze dobrane tło podkreśla to, co chcemy wyeksponować, tworzy klimat, dodaje uroku.
Trudno przecenić znaczenie oświetlenia w fotografii. Dzięki światłu można z twarzy pięknej zrobić brzydką, a z brzydkiej piękną. Dzięki operowaniu światłem manipulujemy cieniem tworząc nastrój tajemnicy, grozy, zadumy.
Ludzie zawsze byli próżni, zatem i retusz nie jest czymś nowym. Współcześnie nakładamy rożne filtry, komputerowo usuwamy przebarwienia, niedoskonałości ludzkiego ciała, likwidujemy zmarszczki, zmieniamy kolor i objętość włosów. Dawni mistrzowie byli ograniczenie technologią, ale i tak podejmowali próby upiększania fotografowanych modeli. Wymagało to cierpliwości, precyzji, pewnej ręki i talentu. Piórkiem czy ołówkiem zamalowywali to co powinno zostać zamalowane aby model mógł zaspokoić swoją próżność.
Nawet nie zdając sobie sprawy z osiągnięć dawnych artystów malowania światłem współcześnie często nawiązujemy do ich dzieł . Któż z nas używając nawet aparatu w telefonie komórkowym nie pokusił się o zastosowanie efektu sepii czy po prostu o przekonwertowanie koloru na klasyczną czerń i biel. Używamy również specjalnych filtrów postarzających zdjęcie. Czyż nie jest to hołd złożony dawnym mistrzom fotografii?
Tomasz Kociński
źródła zdjęć:
http://lastinn.info/210102-post3.html; https://www.pinterest.fr/piridziumba/egipt/; http://pawtadgal.blogspot.com/2014/03/; http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_szt.html; http://www.historiasztuki.com.pl/kodowane/005-00-03-HISTORIA-RZEZBY-RZYM.php; https://www.studyblue.com/notes/note/n/arth-017b-study-guide-2013-14-kohl/deck/10371497; http://little-lilu.blogspot.com/2013/06/zdjecia-tancerek-kabaretowych-robiono.html; https://pl.pinterest.com/pin/561472278516497421/; http://www.liveinternet.ru/users/milana07/blog; https://cakescraps.wordpress.com/2008/06/24/family-portrait/; http://www.treecolor.edu.pl/wspolczesny-remake/; http://magazyn.policja.waw.pl/mag/sylwetki/43771,dok.html; http://fotoszopo.blogspot.com/2013/11/
oraz autora
[/read]
Kuchnia chińska
Kiedy słyszymy „Kuchnia chińska”, widzimy papierowe pudełko wypełnione makaronem z kurczakiem lub innym daniem w żółtym kolorze. Takie pudełko kupujemy na wynos, kiedy musimy zjeść coś szybko i w miarę smacznie. Gdy mamy trochę więcej czasu (ale nadal nie za wiele), możemy odwiedzić chińską restaurację. Dostaniemy tam sprawnie i szybko przyrządzony ryż lub makaron z warzywami i mięsem przygotowywanym na kilkanaście sposobów. Wybór wydaje się duży, aczkolwiek potrawy różnią się tylko smakowymi niuansami.
[read more=”Więcej” less=”Ukryj”]
Tymczasem Chińczycy w swoim rodzimym kraju jedzą zupełnie inaczej. Główny posiłek dnia wcale nie służy temu, aby szybko zaspokoić głód. To chwila ważna, wymagająca poświęcenia czasu i odpowiedniej celebracji. Późnym popołudniem zapełniają się liczne restauracje. Liczne, bo zjeść muszą wszyscy, a prawie nikt nie robi tego w domu i nie przyrządza dań we własnej kuchni. Dlaczego? Jedzenie w tym kraju jest bardzo tanie, jednak jego przygotowanie – czasochłonne. Nie opłaca się zatem gotować samodzielnie. Poza tym o ileż przyjemniej spotkać się w licznym gronie przyjaciół, znajomych, kontrahentów i skorzystać z przebogatej oferty lokali. Nikt jednak nie zamawia jednego dania. Na wielkim obrotowym stole pojawia się od kilkunastu do kilkudziesięciu nawet potraw. Każdy uczestnik biesiady ma swoją przysłowiową miseczkę ryżu, a do tego dobiera sobie potrawy z pojawiających się przed nim półmisków. A jest z czego dobierać. Jeśli warzywa to smażone, duszone, kiszone, czasem gotowane. Jeśli mięsa to kurczak, kaczka, wieprzowina, koźlęcina, wołowina, żaby (bulfrogi), węże. Jeśli ryby to przyrządzone na parze, pieczone, smażone. Jeśli owoce morza to krewetki, mule, raki, morskie ślimaki, kraby i wiele innych. Te wszystkie dobra możemy zjeść podczas jednej uczty, mieszając smaki, komponując je ze sobą, degustując nieśpiesznie. Jedzenie to celebracja, godziny spędzone w towarzystwie, rozmowy, przyjemny gwar. Podczas jedzenia załatwia się również interesy. Te najważniejsze w specjalnych gabinetach – pokojach restauracyjnych, które rezerwuje się na takie okazje.
Ale zjeść możemy nie tylko w restauracji. Na ulicach niezliczone budki i stragany wabią zapachami, obietnicą… i widokiem przyrządzanych na oczach przechodniów potraw. Większość straganów specjalizuje się w poszczególnych daniach – mącznych (pierożków, kluseczków, makaronów, naleśników), warzywnych, mięsnych, rybnych. Najczęściej podawane są w postaci przekąsek, szaszłyczków (np. jajek przepiórczych usmażonych na patyku), małych porcji podawanych w miseczkach, kartonowych pudełkach, a nawet w liściach. Przy każdym straganie stoją kucharze, którzy prześcigają się w popisach umiejętności kulinarnych.
Gdyby turysta zwiedzający ten ciekawy kraj chciał dokładnie poznać chińską kuchnię, musiałby tu spędzić wiele miesięcy. Zastanawia jednak fakt, że Chińczycy, mimo obfitości posiłków i ich różnorodności, do czasów pojawienia się znanych sieci amerykańskich fastfoodów nie mieli problemów z nadwagą. Jak to możliwe? Niewątpliwie wpływa na to sposób przyrządzania posiłków – krótkie smażenie, grillowanie czy gotowanie na parze wszystkich produktów w harmonijny i doskonalony od tysięcy lat sposób zgodnie z naturą i przepływem energii.
Warto poznać niedocenianą w Polsce chińską kuchnię, a najlepiej zrobić to, jadąc do Chin.
Tomasz Kociński
Autor zdjęć: Tomasz Kociński
[/read]
Wystawa fotografii Tomasza Kocińskiego „Chiny – życie codzienne”
W Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. M. Reja 1/3 we Wrocławiu odbyło się otwarcie wystawy „Chiny – życie codzienne” autorstwa Tomasza Kocińskiego dzięki wsparciu Instytutu Konfucjusza w Uniwersytecie Wrocławskim.
Po obejrzeniu wystawy Pani Elżbieta Migdał napisała na swoim blogu : „(…) każdy człowiek jest mikrokulturą, reprezentantem jakiejś rozróżnialnej grupy z własnymi upodobaniami i pasjami.
[read more=”Więcej” less=”Ukryj”]
Choć kultywuje odmienną kuchnię i wyznaje inną religię, posiada wspólne pragnienia: być szczęśliwym, mieć pracę, żyć w pokoju oraz otoczyć się kochającą rodziną i życzliwymi przyjaciółmi. Patrząc pod tym kątem na ludzi żyjących w odległym kraju, może się okazać, że różnice wcale nie mają znaczenia, bo tak naprawdę wszyscy mamy podobne potrzeby. Obrazy oddają przeżycia, jakie towarzyszyły w chwili wyzwalania migawki. To jedno niepowtarzalne ujęcie… bo za moment byłoby inne… inny grymas, inna poza, inne okoliczności… gdyż rzeczywistość się zmienia z każdą mijającą chwilą. Zdjęcia mają to do siebie, że wykraczają poza fizyczność obiektów, omijają bariery językowe i kulturowe, dając widzowi możliwość własnego odbioru i interpretacji.”
Otwarciu wystawy towarzyszył pokaz slajdów kolejnych fotografii z Chin uzupełniony obszernym opisem zwyczajów i kultury codziennego życia chińczyków.
Po prelekcji były rozdane bilety na spektakle Teatru Polskiego we Wrocławiu.
[/read]
Pogadanka Teresy Stąpór: „Przyjazna przestrzeń”
W miejskiej bibliotece publicznej przy ul. M. Reja 1/3 odbyła się pogadanka „Przyjazna przestrzeń, czyli chińska sztuka aranżacji wnętrz”.
Już wiele lat temu Polacy zetknęli się z chińską sztuką aranżacji wnętrz i żywo się nią zainteresowali.
[read more=”Więcej” less=”Ukryj”]
Pojawiło się szereg opracowań dotyczących tego zagadnienia, powstały szkoły uczące zasad Feng Shui. Absolwentka wrocławskiej Akademii Feng Shui, Teresa Stąpór, w swoim wykładzie przybliża zagadnienie pojęć i zasad związanych z tą sztuką – co to jest pięć żywiołów i czym się charakteryzują, na czym polega dualizm świata czyli pojęcie energii Jin – Jang, jakie formy krajobrazu nas otaczają i jak to przekłada się na nasze życie. To tylko kilka z poruszanych na spotkaniu zagadnień.
Sztuka Feng Shui jest wielowymiarowa i skomplikowana, dlatego takie pogawędki ułatwiają jej zrozumienie i zastosowanie w swoim własnym otoczeniu.
Po wykładzie były rozdane bilety na spektakle Teatru Polskiego we Wrocławiu.
[/read]
Pogadanka Teresy Stąpór o Chinach
W miejskiej bibliotece publicznej przy ul. M. Reja 1/3 odbyła się pogadanka „Chiny siła w tradycji”.
„Kraj Środka” zawsze nas, Polaków, ciekawił. Zwyczaje, kultura i historia chińskiego narodu przyciąga naszą uwagę jak magnes.
[read more=”Więcej” less=”Ukryj”]
W swojej pogadance Teresa Stąpór opowiedziała o początkach chińskiej cywilizacji, narodzinach tradycji i kultury, o mitycznych ale także i historycznych postaciach, które stały się głównymi architektami rozwoju kulturalnego i gospodarczego. Co nas różni a w czym możemy odnaleźć – wspólne spojrzenie; dlaczego dachy chińskich domów mają swój specyficzny kształt; dlaczego pochówek zmarłego pełni kluczową rolę dla pomyślności rodziny – odpowiedzi na te i wiele innych zagadnień znalazły się w pogadance. Chiny są krajem fascynującym i takimi spotkaniami staramy się te fascynacje przybliżyć i opisać.
Po ciekawym wykładzie były rozdane bilety na spektakle Teatru Polskiego we Wrocławiu.
[/read]
Pierwsze zebranie stowarzyszenia
Pierwsze zebranie stowarzyszenia oprócz oficjalnego otwarcia powięcone było również pamięci Włodzimierza Adamczyka, jednego z założycieli RSTK, wspaniałego artysty plastyka.