Kolędy
14 grudnia 2019 r – w tym dniu spotkaliśmy się w Klubie ANNA by przy wspólnym kolędowaniu pożegnać stary rok i złożyć sobie serdeczne życzenia świąteczne. Koncert kolęd urozmaicony przedstawieniem polskich jasełek poprowadziła jego autorka Eliza Danilczuk. Waldemar Zaborski pięknie grając na skrzypcach i gitarze zapewnił naszemu kolędowaniu oprawę muzyczną. Wszyscy chętni mogli wziąć aktywny udział w spotkaniu przedstawiając swoje utwory świąteczne i wielu z tego skorzystało. Wysłuchaliśmy wiele wzruszających, ciepłych i dowcipnych wierszy dotyczących naszych najpiękniejszych świąt – Wigilii i Bożego Narodzenia. Mieszkaniec osiedla Zbigniew Dyl, który przepięknie gra na harmonijce ustnej również uraczył nas swoim występem. Spontaniczne wspólne kolędowanie przeciągnęło się do późnych godzin wieczornych i wprawiło wszystkich uczestników w świąteczny nastrój. Wszystkim którzy zaszczycili w tym dniu Klub ANNA z serca dziękujemy za udział w imprezie i za tyle ciepłych i serdecznych słów pod adresem naszego Wrocławskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury.
Mikołajki na wesoło
„Mikołajki na wesoło” czyli mikołajkowe spotkanie w Klubie ANNA. Mikołaj jak zwykle nie zawiódł i wszystkich grzecznych obdarował prezentami. W doskonałych nastrojach uczestnicy prześcigali się w opowiadaniu dowcipów nie tylko mikołajowo-światecznych. Wysłuchaliśmy także wierszy na wesoło zarówno autorstwa przybyłych jak i popularnych poetów tj. Ludwika Jerzego Kerna. Wesoła atmosfera spotkania pozwoliła nam chociaż na chwilę oderwać się od jesiennej szarugi i problemów codzienności. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.
Festung Breslau
04 grudnia 2019 r. mieszkańcy miasta kolejny raz mieli okazję zapoznać się z historią Wrocławia. Teresa Stapór na cyklicznych spotkaniach opowiada, ilustrując pogawędkę zdjęciami, o trudnych i skomplikowanych dziejach naszego miasta. Na spotkanie przybyło wielu chętnych do wysłuchania prelekcji o tragicznych miesiącach „Festung Breslau”.
Wernisaż: Natura wokół nas
23 listopada 2019 r grupa naszych twórców plastyków zaprezentowała nam rezultat warsztatów plastycznych, które odbywały się w Klubie ANNA od września br. Wernisaż pt „Natura wokół nas” pokazał szeroki wachlarz możliwości ekspresji twórczej autorów. Mogliśmy obejrzeć nie tylko obrazy ale i gobeliny oraz różne formy tkaniny artystycznej i drewniane figury polskich ptaków.
Niektóre prace już w dniu otwarcia wystawy znalazły chętnych do nabycia. Wystawa będzie czynna do końca bieżącego roku.
Pieśni patriotyczne
12 listopada 2019 r w Klubie ANNA mieliśmy niepowtarzalną okazję wysłuchania patriotycznych i popularnych pieśni polskich. Muzyczną oprawę spotkania zapewnił Waldemar Zaborski, który na skrzypcach i gitarze zagrał melodię pięknych polskich pieśni patriotycznych. Koncert poprowadziła Eliza Danilczuk, która wzbogaciła naszą wiedzę o historii ich powstania i przetrwania w polskiej świadomości narodowej.
Krzysztof Gietke
24 października 2019 roku Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury miało okazję gościć w Klubie ANNA bardzo ciekawego pisarza – Krzysztofa Gietke. Autor, psycholog, pracownik naukowy szczecińskiego uniwersytetu,opowiedział o swoim pisarstwie, poglądach na współczesny świat, oraz twórczych inspiracjach.
Złodziejom STOP
23 października 2019 roku mieszkaniec osiedla, Marian Fornalczyk, przybliżył słuchaczom wszelkie pułapki czyhające na nas ze strony złodziei i włamywaczy. Bardzo pouczająca prelekcja uświadomiła nam jak należy się zabezpieczać by nie ponosić niepotrzebnych strat materialnych.
Niezwykłe kolaże
19 października 2019 w Klubie ANNA Izabela Monika Bill zaprezentowała swoje kolaże o tematyce motoryzacyjnej i nie tylko. Wernisaż kolaży autorka połączyła z prezentacją swojej poezji inspirowanej wystawionymi kolażami. Spotkanie pt. ”Świat kolaży nie tylko motoryzacyjnych Izabeli Moniki Bill” ukazało uczestnikom jak poetycki i epicki może być ten typowo męski świat samochodów.
Lwów
09 października w Klubie ANNA w ramach spotkań Klubu Podróżnika opowiadaliśmy o urokach pięknego Lwowa. Wspomnienia dawnych i tegorocznych wycieczek doskonale się uzupełniały pokazując zmiany jakie przechodzi to bogate w historię miasto. Nasza wiedzę o topografii i zabytkach Lwowa znakomicie wzbogacił urodzony Lwowiak Pan Wiesław Wertyporoch. Stosowną oprawę muzyczną zapewnił Albin Zalewski, który akompaniując sobie na gitarze zaśpiewał wiele najpopularniejszych przedwojennych piosenek lwowskich.
Historia Poloneza
W sobotę 28 września we Wrocławskim Stowarzyszeniu Kultury w klubie ANNA Waldemar Zaborski zagrał koncert gitarowy poświęcony polonezom. Usłyszeliśmy cały szereg polonezów ułożonych chronologicznie od najdawniejszych anonimowych aż po najsłynniejszy „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego. Serdecznie dziękujemy za tę prawdziwą ucztę duchową wirtuozowi gitary Waldemarowi Zaborskiemu
Wiersze, piosenki i nie tylko
W dniu 26 września we Wrocławskim Stowarzyszeniu Twórców Kultury w klubie ANNA miało miejsce bardzo ciekawe spotkanie z twórczością Bronisława Wojciechowskiego. Pan Bronisław nie tylko zaprezentował nam swoje liryczne wiersze, ale także część z nich zaśpiewał do znanych i popularnych melodii. Poza poezją nasz gość rozbawił publiczność skeczami satyrycznymi. Ten wieczór na pewno należał do bardzo udanych i nikt nie żałował spędzonego w klubie czasu.
Gongi i misy tybetańskie
W dniu 25 września we Wrocławskim Stowarzyszeniu Twórców Kultury w klubie ANNA Agata Nowakowska-Duk kolejny raz zagrała relaksacyjnymi dźwiękami. Potężne tony gongów, delikatne dzwoneczków, pełne pięknej wibracji mis tybetańskich działały kojąco, oczyszczająco, rozluźniająco. Każdy z uczestników inaczej odbierał dźwięki – wedle własnych potrzeb.
Nieoczywiste
16 czerwca 2019 roku Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury w klubie ANNA zorganizowało muzyczno-poetyckie spotkanie poświęcone poezji Katarzyny Dragan-Bartoń. Spotkanie prowadziły Anna Leśniewska i Lidia Jaromin.
„Tylko nieliczni potrafią zrozumieć, jaka to strata, gdy przepada ziarno, które mogłoby wydać obfity plon. W taki sposób myślą o Kasi ci, którzy zdawali sobie sprawę, jakiego rodzaju potencjał kryła jej dusza.” Zbigniew Niedźwiecki Rawicz
Nieoczywiste.
Niczym zimowe morze zapowiedzią jest letniego przeznaczenia.
Nieoczywiste są ludzkie pragnienia.
Niczym nuty ułożone w gamie. Nieoczywistym stają się wołaniem.
Nieoczywistym koniec jest podróży, w której wolność znaczy drogę.
Nieoczywistym wybór jest.
I przypadek. I spotkanie.
Niczym wiatr, co ciska w okno przeznaczenia kamień.
Nieoczywistą jest tęsknota.
Nieoczywistym staje się czekanie.
Katarzyna Dragan-Bartoń
Letni plener
W dniu 17 sierpnia 2019 zorganizowaliśmy plener malarski „Kwiatowe inspiracje”. impreza była nadzwyczaj udana, połączona z piknikiem i grillem, czego dowodzą poniższe zdjęcia.
Dwoje na huśtawce
29 czerwca 2019 roku Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury w klubie ANNA zorganizowało muzyczno-poetyckie spotkanie „Dwoje na huśtawce”. Swoje ostatnie utwory zaprezentowali nam – wrocławska poetka Izabela Monika Bill oraz legnicki poeta Tomasz Skalski. Panom szczególnie ( ale nie tylko) przypadły do gustu erotyki pani Izabeli . Słuchacze nie szczędzili braw dla naszych gości głośno wychwalając piękne i ponadczasowe utwory młodych poetów.
Spotkanie to uwieńczyło oraz zamknęło pierwszy sezon działalności naszego Stowarzyszenia w Klubie ANNA. Przed nami wakacyjna przerwa, która nie oznacza urlopu ponieważ intensywnie przygotowujemy się do następnego sezonu. Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym gościom i występującym i słuchaczom, za poświęcony nam czas i za wiele ciepłych słów pod naszym adresem. Mamy nadzieję, że ponownie spotkamy się wszyscy po wakacjach – ruszamy od września.
Życzymy wszystkim udanego letniego wypoczynku
Zarząd WSTK
Wystawa kolaży Ireny Brojek
W dniu 04 czerwca 2019 roku Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury w Klubie Anna miało ogromną przyjemność zaprezentować kolaże wrocławskiej pisarki i poetki Ireny Brojek. Goście mieli okazję nie tylko podziwiać pomysłowość w tworzeniu kolaży pani Ireny, ale także sami komponowali własne wyklejanki.
Okazało się, że wymyślanie swojej historii na bazie przeróżnych wycinków może być naprawdę pasjonującym zajęciem i doskonałą zabawą. Wystawa będzie prezentowana jeszcze w miesiącu lipcu.
Gorąca Afryka…
22 maja 2019 roku wbrew panującej pogodzie Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury w Klubie Anna zaprosiło do klubu klimaty gorącej Afryki. Anna Leśniewska opowiedziała swoje wrażenia z podróży do Przylądka Kości Słoniowej, Gawęda została bogato zilustrowana zdjęciami wykonanymi przez podróżniczkę. Słuchacze mogli również oglądać pamiątki przywiezione z tego dalekiego kraju
Konfucjanizm…
Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury 20 maja 2019 r. gościło w Klubie Anna znanego misjonarza, autora wielu opracowań naukowych ojca jezuitę dr Jana Koniora. W swoim wykładzie „Ćwiczenie siły woli i charakteru według konfucjanizmu” barwie przybliżył nam fascynujący świat cywilizacji chińskiej.
Koncert relaksacyjny…
Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury 10 maja w Klubie Anna miało zaszczyt gościć Agatę Nowakowską-Duk.
Była grana muzyka na gongach i instrumentach organicznych oddziałująca relaksująco na ciało i psychikę, muzyka uruchamiająca procesy zdrowienia. Muzyka taka szczególnie wpływa rozluźniająco na stany napięcia, przy stresie. Po seansie uczestnicy czuli się wyraźnie odprężeni, wypoczęci. Na koncert słuchacze zabrali karimatę i coś do przykrycia bowiem muzyki słuchali leżąc lub półsiedząc.
Spotkania literacko-muzyczne…
Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury 09 maja miało zaszczyt gościć w Klubie Anna troje utalentowanych twórców. Katarzyna Georgoiu czarowała nas jak zwykle swoją piękną, pełną pasji życia i miłości do natury, poezją. Z kolei Piotr Issel (ojciec Katarzyny Georgiou) swobodnie porusza się w wielu gatunkach literackich ale jego przekaz jest zawsze spójny – to głęboka zaduma nad kondycją tego świata pełna filozoficznych przemyśleń, wspomnień i naukowych dociekań. Całość oprawił muzycznie Mariusz Świnkowski, którego wykonanie najpiękniejszych utworów polskiej i światowej muzyki dosłownie wbiły słuchaczy w fotele. Dziękujemy za wspaniałe wrażenia literacko-muzyczne.
Proza, florotypia i poezja…
Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury 10 kwietnia br w klubie ANNA miało gościło 3 muzy: Irenę Brojek, która przeczytała swoje ostatnie kryminalne opowiadanie, florotypię i Elżbietę Wodałę oraz poezję Alicji Fiedler. Dziękujemy naszym gościom za umożliwienie zapoznania się z pięknem ich artystycznych działań.
Uzdrawiające dźwięki
Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury 4 kwietnia w Klubie ANNA gościło Agatę Białoszewską na spotkaniu z muzyką gongów poprzedzone wykładem teoretycznym. Oprócz wysłuchania ciekawego wykładu na temat leczniczych właściwościach dźwięków i wibracji, każdy z uczestników spotkania mógł sam doświadczyć wibracji bezpośrednio z na dłoniach jak i przez całe ciało od stóp do głów w wielkiej misie.
Gongi i misy używane są obecnie do leczenia wielu schorzeń fizycznych, psychicznych oraz do głębokiej relaksacji. Obecnie są znane na całym świecie i wykorzystywane do relaksacji, medytacji, rehabilitacji, pracy z dziećmi, naturo terapii, psychoterapii i w muzyce. Udowodniono, że relaksacja z dźwiękiem ma pozytywne wszechstronne działanie na organizm ludzki m.in.:
– wzmocnienie odporności (wzrost produkcji limfocytów przez komórki ciała);
– osiąganie głębokiego odprężenia- stanu alfa, stanu głębokiego relaksu przy zachowaniu pełnej świadomości, to moment całkowitego wyciszenia, relaksacji-pobudzenia sił samo uzdrawiających;
– regulowanie przemiany materii, pobudzona zostaje limfa, dzięki temu toksyny są szybciej usuwane; przyspiesza regenerację tkanek;
– łagodzenie bólów- ponieważ stwierdzono zwiększone wydzielanie endogennych substancji przeciwbólowych;
– skuteczna przy zaburzeniach pamięci- pobudzenie kory mózgowej min. hipokampu odpowiedzialnego za zdolność uczenia się, zapamiętywania; wzrost koncentracji, kreatywności człowieka
– rozluźnienie napięć mięśniowych całego ciała pomaga w walce z bezsennością, nerwicą, depresją i stanami lękowymi
Kiermasz pisanek
Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury w Klubie ANNA zorganizowało kiermasz pisanek naszych plastyków. Misterne arcydzieła na wydmuszkach z jaj gęsich i kurzych cieszą oko a stoły wielkanocne rozbłysną wielobarwną dekoracją.
Oprócz pisanek znalazły się również wielkanocne koszyki i ozdoby wykonane z papieru techniką wikliniarską. Przepiękne wzory i różnorodne kształty są świetnym uzupełnieniem wielkanocnych pisanek.
Romance d’Amour
Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury 30 marca w Klubie ANNA gościło Waldemara Zaborskiego, który zagrał utwory kompozytorów hiszpańskich, francuskich, niemieckich na gitarze klasycznej. Wiosenny wieczór koncertowo-autorski przyciągnął publiczność z całego Wrocławia.
Sobotni wieczór przyniósł melomanom wiele wrażeń i przeniósł w świat romansów różnych epok.
Przedwojenna Polonia Wrocławska
Wrocławskie Stowarzyszenie Twórców Kultury 19 marca w Klubie ANNA gościło Annę Leśniewską, która opowiadała nam dzieje przedwojennej Polonii Wrocławskiej oraz jej ostatniego duszpasterza ks. Józefa Sikory. Pogadanka została bogato zilustrowana zdjęciami.
Wernisaż
W Klubie ANNA przy Zielińskiego 22A sobota upłynęła pod znakiem wielkich wrażeń artystycznych. Wernisaż grupy plastycznej Wrocławskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury
przyciągnął wielbicieli malarstwa z całego miasta. Swoje plastyczne talenty prezentowało jedenastu twórców: Anna Dębska, Anna Jakubczyk, Andrzej Jakubczyk, Maria Krej, Małgorzata Marszałek, Elżbieta Nieznaj, Elżbieta Perlak, Stanisław Ryczek, Wiktor Skóra, Zofia Werblicka, Dagmara Ziołek.
Gości serdecznie powitał prezes WSTK, Tomasz Kociński, szczególnie dziękując za przybycie prezesowi SM Panu Markowi Derze oraz kierownik osiedla ANNA Pani Małgorzacie Bożek.
Po przywitaniu i prezentacji artystów, przybyli mogli uraczyć się poczęstunkiem, napojami oraz lampką szampana. Widać było duże zainteresowanie obrazami, które zostały rzetelnie obejrzane, sfotografowane i skomplementowane przez gości wernisażu.
Wystawione obrazy obejmowały szeroki wachlarz zarówno tematyczny jak i techniczny. Były to zarówno prace olejne, akwarele czy malowane akrylem, także znalazło się miejsce i dla grafik. Goście podziwiali pejzaże w różnych porach roku, martwe natury, portrety, abstrakcje, motywy baśniowe i sceny rodzajowe. Każdy zwiedzający, spośród czterdziestu dzieł, mógł znaleźć coś na swój gust. Od razu także znaleźli się chętni do nabycia upatrzonych obrazów. Inni mówili, że mieliby ogromny problem z wyborem ponieważ podoba im się więcej prac.
Przy okazji wernisażu wystawiono również kilkadziesiąt pisanek malowanych na gęsich wydmuszkach. Jest to próbka oferty szykowanej przez plastyków WSTK na kiermasz wielkanocny. Pokaz ten cieszył się szalonym zainteresowaniem i wręcz ustawiła się kolejka chętnych do zakupu pisanek. Jednak wszyscy będą musieli poczekać na kiermasze, które odbędą się w Klubie ANNA w pierwszej połowie kwietnia.
Sobotnia impreza na pewno zalicza się do udanych, ciekawych i przynoszących wiele wrażeń. Wszyscy, którzy nie mogli przybyć mogą obejrzeć prace w Klubie do 11 kwietnia w godzinach otwarcia klubu.
Pisanki – malowanie – kiermasz
W Klubie Kultury ANNA malujemy pisanki…
Nasi plastycy zasiedli do tworzenia pisanek wielkanocnych. Te małe arcydzieła na wydmuszkach z jaj gęsich powstają w różnych technikach w szerokiej gamie tematycznej. Pisanki te będzie można nabyć na kwietniowych kiermaszach zorganizowanych w Klubie Anna – terminy w programie (kalendarz). Niewątpliwie będzie to niepowtarzalna dekoracja wielkanocnych stołów.
Serdecznie zapraszamy
Zabawa na ostatki
2 marca w Klubie Kultury ANNA zorganizowaliśmy pożegnanie karnawału. Była muzyka, śpiew a także gitarowa muzyka na żywo, tańce i moc łakoci. Wszyscy bawili się wyśmienicie co ilustruje zdjęcie. Na życzenie uczestników zabawy będą następne wieczorki taneczne po Świętach Wielkanocnych.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na nasze spotkania
Nożyczki, papier, klej
22 stycznia w Klubie Kultury ANNA odbyło się twórcze spotkanie z cyklu „Nożyczki, papier, klej”. Tym razem własnoręcznie wykonaliśmy ozdobne koperty z materiałów recyklingowych. Twórczo wspieramy działania ekologiczne.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na nasze spotkania
Tropy literackie i sposoby wyrażania emocji
W dniu 17 stycznia br. Eliza Danilczuk poprowadziła literackie warsztaty dla naszych piszących klubowiczów. Tematem spotkania były tropy literackie i sposoby wyrażania emocji.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na nasze spotkania
Ćwiczenia rehabilitacyjne
14 stycznia w Klubie ANNA mgr rehab Bartłomiej Grabias poprowadził warsztaty ćwiczeń rehabilitacyjnych. Zajęcia zostały poprzedzone wykładem „Cała prawda o rozciąganiu”. I chociaż ćwiczący trochę „dostali w kość” to byli bardzo zadowoleni z zajęć.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na nasze spotkania
BRAWO mieszkańcy Zielińskiego 55
12 stycznia w Klubie ANNA odbył się koncert muzyczny – „Sąsiedzkie muzykowanie”. Okazuje się, że na naszym osiedlu mieszkają bardzo utalentowani muzycy i śpiewacy. Dziękujemy za miłe chwile a pani Lorenie Bakałarz za zorganizowanie spotkania. Zapraszamy pozostałych mieszkańców do tworzenia takich wspaniałych inicjatyw.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na nasze spotkania
Fotografia portretowa dawniej i dziś
W piątek 11 stycznia w Klubie ANNA przy ul. Zielińskiego 22A odbył się wykład na temat roli fotografii portretowej w naszym życiu. Dobór aparatu fotograficznego. Koncepcja zdjęcia – stare fotografie często nawiązywały do znanych dzieł malarskich czy literackich, pomysł stylizowania zdjęcia także nie jest nowy. Tło – wydaje się być banalne i mało istotne. W rzeczywistości oko obiektywu jest bezlitosne i wychwytuje każdy niepożądany szczegół, na który nie zwróciliśmy uwagi – bałagan, krępujące otoczenie, osoby postronne. Światło – dzięki niemu można z twarzy pięknej zrobić brzydką, a z brzydkiej piękną. Dzięki operowaniu światłem manipulujemy cieniem tworząc nastrój tajemnicy, grozy, zadumy. Kompozycja – wiele od dawnych czasów się w fotografii zmieniło, ale pewne elementy są niezmienne.
O tym wszystkim opowiadali Teresa Stąpór i Tomasz Kociński. Zapraszamy na kolejne warsztaty związane z praktycznym zastosowaniem własnego sprzętu.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na nasze spotkania
2019
Pożegnanie starego roku 2018
W sobotę 29 grudnia w Klubie ANNA przy ul. Zielińskiego 22A pożegnaliśmy stary rok 2018.
Spotkanie mieszkańców odbyło się przy domowych wypiekach, które przyniosły uczestniczki oraz kieliszku szampana. Czas umilił mieszkaniec naszego osiedla Jarosław Galewski, który grając na gitarze i śpiewając piękne rosyjskie pieśni wprowadził liryczny nastrój. A wspólne kolędowanie i podzielenie się opłatkiem utrzymało magię Świąt Bożego Narodzenia. Impreza ta także była dla nas podsumowaniem ponad trzymiesięcznej działalności naszego klubu osiedlowego.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na nasze spotkania
Spotkanie z poetką Alicją Miernik
W dniu 05 grudnia w naszym klubie gościliśmy poetkę Alicję Miernik. Przy herbacie i ciastkach chłonęliśmy piękne, dowcipne i bardzo mądre wiersze Alicji. Dodatkową miłą atrakcja wieczoru był występ Albina Zalewskiego. Grając na gitarze i organkach wyśpiewał nam piękne polskie i światowe szlagiery. Ten wieczór był na pewno udany i na długo zapadnie w pamięci uczestników.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na nasze spotkania
Chiny – życie codzienne w fotografii Tomasza Kocińskiego
9 listopada w Klubie ANNA odbyło się spotkanie z Tomaszem Kocińskim, któremu towarzyszył pokaz slajdów fotografii reportażowej z Chin uzupełniony obszernym opisem zwyczajów i kultury codziennego życia chińczyków.
Nie jest to fotografia pozowana, tym trudniejsza dla fotografa, by z zachowaniem pewnych zasad z chaosu ulicy, wydarzeń, zjawisk uchwyciś czytelne dla odbiorcy wrażenia, emocje, ulotne momenty. Pokazuje historię człowieka, miejsca, w którym znajdziemy dzisiejsze Chiny.
W podróży Tomasza Kocińskiego po Chinach główną rolę odegrali ludzie – ich życie codzienne, troski, zmartwienia, praca, szczęście, zabawa, zwyczajne życie.
Podróż po Chinach objęła rejon środkowo-wschodni. Znalazły się w nim dwa duże miasta: Bejing (Pekin) – 19618 368 mieszkańców wg. danych z 2010 r., Szanghaj – 23 019 148 mieszkańców, dane z 2010 r., jedno trochę mniejsze: Hangzhou – populacja 9 018 000 w 2015 r. oraz dwa małe: Yiwu – szacunkowo 700 000 mieszkańców, 2010 r. i Zao zhuang – 3 729 140 wg. spisu z 2010 r.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na nasze spotkania
Porozmawiajmy o bólach kręgosłupa
15 października w Klubie ANNA odbyło się spotkanie z Bartłomiejem Grabias – fizykoterapeutą. Jest to cykl wykładów, które są krótkim kompendium wiedzy o schorzeniach układu ruchu, które najczęściej spotyka się u osób w wieku starszym. Fizjoterapeuta Bartłomiej Grabias prosto tłumaczy czym są choroby często nazwane ciężkim językiem medycznym i czy należy się ich bać.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na nasze spotkania
Międzypokoleniowe spotkanie
11 października w Klubie ANNA odbyło się międzypokoleniowe spotkanie poetycko-muzyczne.
Spotkanie prowadziła Katarzyna Georgiou. Jej gościem był Piotr Issel.Czytana była poezja z muzyczną oprawą Kamila Borkowskiego.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na nasze spotkania
Jak być twórczym seniorem
8 października w Klubie ANNA odbyło się spotkanie z Ireną Brojek – emerytowana bibliotekarka, autorka bloga kot na gałęzi 1, 20 opowiadań zawartych w książce „Wrocław, koty i…
Opowiadania prawie kryminalne”, w których połączyła intrygę kryminalną, interesujące fakty o wielu miejscach we Wrocławiu oraz koty i poczucie humoru.
Pełne poczucia humoru są też jej wyklejanki i kolaże (collage). Tworzy także haiku, limeryki, lepieje i epitafia.
Jej książeczka „Do serca przytul kota” zawiera rymowanki i kolaże. Jest też rękodzielniczką (profil na facebooku „Robótki z komódki”); dzieli się doświadczeniem z tej dziedziny w Klubach Seniora i Klubie Osiedlowym.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na nasze spotkania
Chiny – siła w tradycji
28 września w Klubie ANNA Teresa Stąpór przybliżyła początki chińskiej cywilizacji, narodziny tradycji i kultury.
Co nas różni a w czym możemy odnaleźć – wspólne spojrzenie; dlaczego dachy chińskich domów mają swój specyficzny kształt; dlaczego pochówek zmarłego pełni kluczową rolę dla pomyślności rodziny – odpowiedzi na te i wiele innych zagadnień znalazły się w pogadance.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na nasze spotkania
Bajki dla dzieci i nie tylko
20 października w sobotę o godz.11.00 dzieci będą miały okazję wysłuchać pięknych bajek autorstwa Stefana Skąpskiego. Spotkanie z pisarzem odbędzie się w Klubie ANNA przy ul. Zielińskiego 22A.
Pan Stefan Skąpski, były prezydent Wrocławia, jest bardzo utalentowanym bajkopisarzem, a jego przepięknie wydane i ilustrowane książki są bardzo cenione przez rodziców i nauczycieli języka polskiego. Serdecznie zapraszamy.
” W pobliżu strumyka,
Wśród drzew i azalii
Zbudowano kiedyś
Miasteczko krasnali.
Powstały więc drogi
I osiedla całe,
Wszystko było cudne
Lecz niezwykle małe.
…
Zaś zwyczajnych ludzi
Nie było tam wcale,
A miastem rządziły
Wyłącznie krasnale.”
…
fragment wiersza Miasteczko krasnali
Biesiada Literacko-Muzyczna
22 września w Klubie ANNA odbyła się Biesiada Literacko-Muzyczna.
Imprezą tą wpisaliśmy się w tegoroczne Dni Seniora. Spotkanie było przeznaczone dla mieszkańców Wrocławia nie tylko w wieku senioralnym. Goście przybyli i aktywnie wzięli w nim udział. Wspólnie zaśpiewaliśmy najpopularniejsze pieśni biesiadne a twórcy Saloniku Literackiego działającego przy Klubie Osiedlowym Przystań Artystyczna Wrocław Południe przedstawili swoje krótkie i dowcipne utwory.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na nasze spotkania
Otwarcie Klubu Kultury Anna
W piątek 14 września 2018 roku o godz. 18.00 odbyło się uroczyste otwarcie Klubu Kultury ANNA. Klub powstał dzięki zaangażowaniu członków Rady Osiedla i „Anna” i wsparciu pracowników administracji. Dopisała frekwencja, na pierwsze spotkanie przybyło kilkudziesięciu mieszkańców. Wszystkich przywitała Maria Remdejko, główny orędownik uruchomienia osiedlowego miejsca spotkań. Dziękowała za przybycie i prosiła, aby Klub wypełniali mieszkańcy, czerpiąc jak najwięcej dla siebie z możliwości, jakie daje rozwijanie swoich pasji i wspólne spędzanie czasu.
Teresa Stąpór z Wrocławskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Michał Kott z Państwowego Studium Kształcenia Animatorów Kultury przedstawili propozycje zajęć i spotkań realizowanych dla mieszkańców, a następnie w trakcie dyskusji mieszkańcy zgłaszali swoje pomysły na tematy i zajęcia, jakie widzieliby najchętniej w Klubie Kultury Anna. Owocem tej dyskusji są już kolejne propozycje spotkań i zajęć, które znalazły się w programie na najbliższy miesiąc.
Spotkanie uświetniła poetka Katarzyna Georgiou, prezentując swoją twórczość pełną ciepłego i pozytywnego przekazu. Po blisko 1,5 godzinie wszyscy rozstali się w dobrym nastroju i z przekonaniem, że kolejne spotkania będą równie ciekawe.
Współpraca WSTK z Klubem Anna
Z przyjemnością chcemy poinformować o nawiązanej współpracy z Klubem Anna we Wspólnocie Mieszkaniowej Wrocław-Południe. Tym samym miejsce spotkań i realizacji celów stowarzyszenia staje się lokal przy ul. Zielińskiego 22A
Opierając się na doświadczeniu oraz dorobku naszych członków jesteśmy w stanie przeprowadzać następujące działania kulturotwórcze otwarte dla całej społeczności:
- Działalność popularyzująca – czyli odczyty, spotkania autorskie, wystawy)
- Pomoc w doskonaleniu umiejętności twórczych – różnego gatunku warsztaty jak np. literackie, fotograficzne, plastyczne
- Popularyzowanie wiedzy o dziejach naszego miasta i regionu ilustrowanymi pogadankami, wykładami łącznie z organizowaniem wycieczek poznawczych
- Popularyzowanie wiedzy o kulturze i obyczajach ciekawych regionów całego świata poprzez spotkania z podróżnikami, przewodnikami, wystawy fotografii reportażowej (możliwość reaktywowania Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Włoskiej)
Poza naszymi autorskimi działaniami jesteśmy otwarci na wszelkie inicjatywy środowiskowe, a tym samym zakres działalności znacznie może się poszerzyć.
Fotografia portretowa dawniej i dziś w teorii i praktyce
W Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. M. Reja 1/3 we Wrocławiu odbyła się prelekcja na temat fotografii portretowej. Prowadzący: Teresa Stąpór i Tomasz Kociński opowiedzieli o historii sposobów utrwalania wizerunku człowieka przy zastosowaniu różnych technik.
Popularne w dzisiejszych czasach „selfie” tak naprawdę nie jest niczym nowym w kulturze człowieka. Malowidła naścienne odkryte w pobliżu indonezyjskiej miejscowości Maros na wyspie Sulawesi pochodzą wg badaczy sprzed 40 tysięcy lat. Późniejsze doskonalenie sposobów utrwalania wizerunku człowieka i rozwój wielu kultur pozwoliło na produkcję portretów na masową skalę. To nie tylko egipskie polichromie, płaskorzeźby, posągi starożytnego Rzymu, freski, obrazy trumienne (w Polsce zwane konterfektami) czy monety. Budownictwo grobowe i sakralne wymusiło na artystach doskonalenie sztuki malowania czy rzeźbienia na różnych materiałach – kamieniach, tynkach, drewnie, płótnie… Dalsza ewolucja technologii i postrzegania rzeczywistości przyczyniła się do nowej inspiracji, zmiany stylu, techniki, kompozycji. Gdy nastąpiła era świeckiego malarstwa portretowego było na to stać wyłącznie ludzi zamożnych. Tak samo na początku XIX w. gdy wynaleziono fotografię, na stylowy portret nie mogła pozwolić sobie osoba uboga.
Wiele od tamtych czasów się w fotografii zmieniło, ale pewne elementy są niezmienne. Pierwszym z nich jest kompozycja. Ciągle bazuje na kanonach ustalonych przez dawnych mistrzów w studiach fotograficznych. Są to odpowiednie ustawienie postaci, w zależności od źródła światła, proporcji sylwetki, tematu ekspozycji. Postać może być statyczna (siedzieć, leżeć, stać) lub dynamiczna (iść, biec, skakać, tańczyć), może wykonywać gesty (podpierać się, wskazywać na coś, dotykać czegoś).
[read more=”Więcej” less=”Ukryj”]
Istotnym elementem są również dodatki i rekwizyty. To one właśnie potrafią zbudować fabułę zdjęcia osadzając fotografowaną osobę w różnych rolach. Kapelusz, szal, czy wachlarz potrafią przenieść nas w alternatywną rzeczywistość, w której nasz model staje się kimś zupełnie innym. Fabułę tworzy również strój. Ta sama osoba sfotografowana w stroju sportowym, wieczorowym czy bez stroju staje się kimś innym. Może przenieść się w odległą przeszłość, przyszłość, może być osadzona w innej kulturze.
Pomysł stylizowania zdjęcia także nie jest nowy. Stare fotografie często nawiązywały do znanych dzieł malarskich czy literackich. Współczesne często parafrazują je, będąc jednocześnie zagadką dla widza, który odgadując nawiązania do kanonu może popisać się swoją erudycją. Trzeba też powiedzieć, że współczesne zabawy programami do obróbki zdjęć nie są wynalazkiem XXI w. Oczywiście dawni fotografowie posługiwali się innymi technikami ale i oni potrafili bawić się kolażem.
Równie ważne jest tło. Kiedy fotografujemy wydaje się być banalne i mało istotne. W rzeczywistości oko obiektywu jest bezlitosne i wychwytuje każdy niepożądany szczegół, na który nie zwróciliśmy uwagi – bałagan, krępujące otoczenie, osoby postronne. Dobrze dobrane tło podkreśla to, co chcemy wyeksponować, tworzy klimat, dodaje uroku.
Trudno przecenić znaczenie oświetlenia w fotografii. Dzięki światłu można z twarzy pięknej zrobić brzydką, a z brzydkiej piękną. Dzięki operowaniu światłem manipulujemy cieniem tworząc nastrój tajemnicy, grozy, zadumy.
Ludzie zawsze byli próżni, zatem i retusz nie jest czymś nowym. Współcześnie nakładamy rożne filtry, komputerowo usuwamy przebarwienia, niedoskonałości ludzkiego ciała, likwidujemy zmarszczki, zmieniamy kolor i objętość włosów. Dawni mistrzowie byli ograniczenie technologią, ale i tak podejmowali próby upiększania fotografowanych modeli. Wymagało to cierpliwości, precyzji, pewnej ręki i talentu. Piórkiem czy ołówkiem zamalowywali to co powinno zostać zamalowane aby model mógł zaspokoić swoją próżność.
Nawet nie zdając sobie sprawy z osiągnięć dawnych artystów malowania światłem współcześnie często nawiązujemy do ich dzieł . Któż z nas używając nawet aparatu w telefonie komórkowym nie pokusił się o zastosowanie efektu sepii czy po prostu o przekonwertowanie koloru na klasyczną czerń i biel. Używamy również specjalnych filtrów postarzających zdjęcie. Czyż nie jest to hołd złożony dawnym mistrzom fotografii?
Tomasz Kociński
źródła zdjęć:
http://lastinn.info/210102-post3.html; https://www.pinterest.fr/piridziumba/egipt/; http://pawtadgal.blogspot.com/2014/03/; http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_szt.html; http://www.historiasztuki.com.pl/kodowane/005-00-03-HISTORIA-RZEZBY-RZYM.php; https://www.studyblue.com/notes/note/n/arth-017b-study-guide-2013-14-kohl/deck/10371497; http://little-lilu.blogspot.com/2013/06/zdjecia-tancerek-kabaretowych-robiono.html; https://pl.pinterest.com/pin/561472278516497421/; http://www.liveinternet.ru/users/milana07/blog; https://cakescraps.wordpress.com/2008/06/24/family-portrait/; http://www.treecolor.edu.pl/wspolczesny-remake/; http://magazyn.policja.waw.pl/mag/sylwetki/43771,dok.html; http://fotoszopo.blogspot.com/2013/11/
oraz autora
[/read]
Kuchnia chińska
Kiedy słyszymy „Kuchnia chińska”, widzimy papierowe pudełko wypełnione makaronem z kurczakiem lub innym daniem w żółtym kolorze. Takie pudełko kupujemy na wynos, kiedy musimy zjeść coś szybko i w miarę smacznie. Gdy mamy trochę więcej czasu (ale nadal nie za wiele), możemy odwiedzić chińską restaurację. Dostaniemy tam sprawnie i szybko przyrządzony ryż lub makaron z warzywami i mięsem przygotowywanym na kilkanaście sposobów. Wybór wydaje się duży, aczkolwiek potrawy różnią się tylko smakowymi niuansami.
[read more=”Więcej” less=”Ukryj”]
Tymczasem Chińczycy w swoim rodzimym kraju jedzą zupełnie inaczej. Główny posiłek dnia wcale nie służy temu, aby szybko zaspokoić głód. To chwila ważna, wymagająca poświęcenia czasu i odpowiedniej celebracji. Późnym popołudniem zapełniają się liczne restauracje. Liczne, bo zjeść muszą wszyscy, a prawie nikt nie robi tego w domu i nie przyrządza dań we własnej kuchni. Dlaczego? Jedzenie w tym kraju jest bardzo tanie, jednak jego przygotowanie – czasochłonne. Nie opłaca się zatem gotować samodzielnie. Poza tym o ileż przyjemniej spotkać się w licznym gronie przyjaciół, znajomych, kontrahentów i skorzystać z przebogatej oferty lokali. Nikt jednak nie zamawia jednego dania. Na wielkim obrotowym stole pojawia się od kilkunastu do kilkudziesięciu nawet potraw. Każdy uczestnik biesiady ma swoją przysłowiową miseczkę ryżu, a do tego dobiera sobie potrawy z pojawiających się przed nim półmisków. A jest z czego dobierać. Jeśli warzywa to smażone, duszone, kiszone, czasem gotowane. Jeśli mięsa to kurczak, kaczka, wieprzowina, koźlęcina, wołowina, żaby (bulfrogi), węże. Jeśli ryby to przyrządzone na parze, pieczone, smażone. Jeśli owoce morza to krewetki, mule, raki, morskie ślimaki, kraby i wiele innych. Te wszystkie dobra możemy zjeść podczas jednej uczty, mieszając smaki, komponując je ze sobą, degustując nieśpiesznie. Jedzenie to celebracja, godziny spędzone w towarzystwie, rozmowy, przyjemny gwar. Podczas jedzenia załatwia się również interesy. Te najważniejsze w specjalnych gabinetach – pokojach restauracyjnych, które rezerwuje się na takie okazje.
Ale zjeść możemy nie tylko w restauracji. Na ulicach niezliczone budki i stragany wabią zapachami, obietnicą… i widokiem przyrządzanych na oczach przechodniów potraw. Większość straganów specjalizuje się w poszczególnych daniach – mącznych (pierożków, kluseczków, makaronów, naleśników), warzywnych, mięsnych, rybnych. Najczęściej podawane są w postaci przekąsek, szaszłyczków (np. jajek przepiórczych usmażonych na patyku), małych porcji podawanych w miseczkach, kartonowych pudełkach, a nawet w liściach. Przy każdym straganie stoją kucharze, którzy prześcigają się w popisach umiejętności kulinarnych.
Gdyby turysta zwiedzający ten ciekawy kraj chciał dokładnie poznać chińską kuchnię, musiałby tu spędzić wiele miesięcy. Zastanawia jednak fakt, że Chińczycy, mimo obfitości posiłków i ich różnorodności, do czasów pojawienia się znanych sieci amerykańskich fastfoodów nie mieli problemów z nadwagą. Jak to możliwe? Niewątpliwie wpływa na to sposób przyrządzania posiłków – krótkie smażenie, grillowanie czy gotowanie na parze wszystkich produktów w harmonijny i doskonalony od tysięcy lat sposób zgodnie z naturą i przepływem energii.
Warto poznać niedocenianą w Polsce chińską kuchnię, a najlepiej zrobić to, jadąc do Chin.
Tomasz Kociński
Autor zdjęć: Tomasz Kociński
[/read]
Wystawa fotografii Tomasza Kocińskiego „Chiny – życie codzienne”
W Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. M. Reja 1/3 we Wrocławiu odbyło się otwarcie wystawy „Chiny – życie codzienne” autorstwa Tomasza Kocińskiego dzięki wsparciu Instytutu Konfucjusza w Uniwersytecie Wrocławskim.
Po obejrzeniu wystawy Pani Elżbieta Migdał napisała na swoim blogu : „(…) każdy człowiek jest mikrokulturą, reprezentantem jakiejś rozróżnialnej grupy z własnymi upodobaniami i pasjami.
[read more=”Więcej” less=”Ukryj”]
Choć kultywuje odmienną kuchnię i wyznaje inną religię, posiada wspólne pragnienia: być szczęśliwym, mieć pracę, żyć w pokoju oraz otoczyć się kochającą rodziną i życzliwymi przyjaciółmi. Patrząc pod tym kątem na ludzi żyjących w odległym kraju, może się okazać, że różnice wcale nie mają znaczenia, bo tak naprawdę wszyscy mamy podobne potrzeby. Obrazy oddają przeżycia, jakie towarzyszyły w chwili wyzwalania migawki. To jedno niepowtarzalne ujęcie… bo za moment byłoby inne… inny grymas, inna poza, inne okoliczności… gdyż rzeczywistość się zmienia z każdą mijającą chwilą. Zdjęcia mają to do siebie, że wykraczają poza fizyczność obiektów, omijają bariery językowe i kulturowe, dając widzowi możliwość własnego odbioru i interpretacji.”
Otwarciu wystawy towarzyszył pokaz slajdów kolejnych fotografii z Chin uzupełniony obszernym opisem zwyczajów i kultury codziennego życia chińczyków.
Po prelekcji były rozdane bilety na spektakle Teatru Polskiego we Wrocławiu.
[/read]
Pogadanka Teresy Stąpór: „Przyjazna przestrzeń”
W miejskiej bibliotece publicznej przy ul. M. Reja 1/3 odbyła się pogadanka „Przyjazna przestrzeń, czyli chińska sztuka aranżacji wnętrz”.
Już wiele lat temu Polacy zetknęli się z chińską sztuką aranżacji wnętrz i żywo się nią zainteresowali.
[read more=”Więcej” less=”Ukryj”]
Pojawiło się szereg opracowań dotyczących tego zagadnienia, powstały szkoły uczące zasad Feng Shui. Absolwentka wrocławskiej Akademii Feng Shui, Teresa Stąpór, w swoim wykładzie przybliża zagadnienie pojęć i zasad związanych z tą sztuką – co to jest pięć żywiołów i czym się charakteryzują, na czym polega dualizm świata czyli pojęcie energii Jin – Jang, jakie formy krajobrazu nas otaczają i jak to przekłada się na nasze życie. To tylko kilka z poruszanych na spotkaniu zagadnień.
Sztuka Feng Shui jest wielowymiarowa i skomplikowana, dlatego takie pogawędki ułatwiają jej zrozumienie i zastosowanie w swoim własnym otoczeniu.
Po wykładzie były rozdane bilety na spektakle Teatru Polskiego we Wrocławiu.
[/read]
Pogadanka Teresy Stąpór o Chinach
W miejskiej bibliotece publicznej przy ul. M. Reja 1/3 odbyła się pogadanka „Chiny siła w tradycji”.
„Kraj Środka” zawsze nas, Polaków, ciekawił. Zwyczaje, kultura i historia chińskiego narodu przyciąga naszą uwagę jak magnes.
[read more=”Więcej” less=”Ukryj”]
W swojej pogadance Teresa Stąpór opowiedziała o początkach chińskiej cywilizacji, narodzinach tradycji i kultury, o mitycznych ale także i historycznych postaciach, które stały się głównymi architektami rozwoju kulturalnego i gospodarczego. Co nas różni a w czym możemy odnaleźć – wspólne spojrzenie; dlaczego dachy chińskich domów mają swój specyficzny kształt; dlaczego pochówek zmarłego pełni kluczową rolę dla pomyślności rodziny – odpowiedzi na te i wiele innych zagadnień znalazły się w pogadance. Chiny są krajem fascynującym i takimi spotkaniami staramy się te fascynacje przybliżyć i opisać.
Po ciekawym wykładzie były rozdane bilety na spektakle Teatru Polskiego we Wrocławiu.
[/read]
Pierwsze zebranie stowarzyszenia
Pierwsze zebranie stowarzyszenia oprócz oficjalnego otwarcia powięcone było również pamięci Włodzimierza Adamczyka, jednego z założycieli RSTK, wspaniałego artysty plastyka.